5 kľúčov, ktoré otvárajú dvere evolúcii kryptomien – časť druhá

Novinky 5 kľúčov, ktoré otvárajú dvere evolúcii kryptomien.
5 kľúčov, ktoré otvárajú dvere evolúcii kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/PopTika
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

V predchádzajúcej časti sme sa venovali „bubline” menom Bitcoin a vstúpili sme do sveta evolúcie. Ako sme povedali, s budúcnosťou sa nedá bojovať. A evolúcia kryptomien bude pokračovať ďalej. Pozrime sa teda na kľúče, ktoré otvoria dvere do budúcnosti.

1) Škálovateľnosť

Problém škálovateľnosti kryptomien je dobre známy a vývojári na ňom tvrdo pracujú. Ako šíriť distribuované centralizované systémy vieme už dávno, ale decentralizované systémy sú stále neuveriteľne nové a sú predmetom neustáleho výskumu.

Nebolo by múdre si myslieť, že sa škálovateľnosť vyrieši veľkými samostatnými blokmi.

Tradičné cloudové systémy sa rozširujú lineárne. Ak pridáte viac serverov, máte viac výpočtového výkonu. Správne navrhnutý cloudový systém môže rásť takmer neobmedzene. Pre mnohých nováčikov v kryptosvete je prekvapivé, že bez ohľadu na to, koľko serverov pridáte, nezískate väčší výkon. Získajte „iba” väčšiu bezpečnosť. My ale chceme škálovateľnosť aj bezpečnosť.

Môže vás zaujímať  Nízka likvidita – najväčší problém decentralizovaných búrz

Nové projekty

Projekty ako Radix sa snažia vyriešiť tento problém. Ethereum čoskoro začne testovať svoju novú technológiu škálovania, známu pod názvom „sharding”.

Pokiaľ ide o Bitcoin, sieť Lightning Network je spustená v beta verzii a rastie zo dňa na deň. Očakávame, že bude plne životaschopná v letnom období a vyrieši veľa problémov. Okrem iného prinesie instantné transakcie za veľmi nízke poplatky.

Niektorí ľudia si nemyslia, že sieť Lightning vyrieši všetky výzvy. Na tom ale až tak veľmi nezáleží. Aj keby kritici mali pravdu, pamätajte si, že sme ešte v „prvých dňoch” decentralizovanej konsenzuálnej technológie. Stále viac a viac nápadov bude vstupovať do kolektívneho riešenia problému s vedomím, že niekde na svete je určite človek, ktorý to vyrieši raz a navždy.

Prečítajte si tiež: Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC – Časť druhá

2) Odstránenie centrálnych tlmiacich bodov

V dnešnom kryptosvete sú dva hlavné centralizované tlmiace body – mining a zmenárne. Kryptoarchitekti musia zapracovať na tom, aby obe tieto paradigmy čo najrýchlejšie zrušili.

Mineri

ASIC ťažba je určite efektívnejšia ako ťažba pomocou GPU, ale spotrebuje veľké množstvo energie. Ale to nie je najväčší problém s ťažbou. Na svete sú tisíce horších energetických záťaží.

Doteraz sme nevideli veľa pokusov o zlikvidovanie ťažiarov, ale v dôsledku rastu ekosystémov sa môžete spoľahnúť na to, že k tomu príde. Už sme videli pokusy o registráciu ťažiarov, ako aj pokusy o ich zákaz. Najnovšie minerom začala robiť problémy Čína.

Typ redakcie: Čo je to cloud mining a ako funguje?

Burzy a zmenárne

sú druhým tlmiacim bodom. Stali sa cieľom regulátorov a hackerov.  Ako hlavný most medzi starým a novým finančným systémom  sú mimoriadne zraniteľné voči právnemu a technologickému útoku.

Teraz potrebujeme decentralizované zmenárne. Bohužiaľ, aj decentralizované burzy však často potrebujú webovú infraštruktúru, ktorá ich robí zraniteľnou. Dokonca aj keď nemôžete narušiť blockchain, stále sú závislé na krehkej technológii webových aplikácií. Webová technológia je mozaikou bezpečných ale aj pochybných rámcov.

Musíme sa dostať za hranice webových technológií.

Odpoveďou sú atomic swapy. Potrebujeme univerzálny swapový protokol.

Následne sa obchodovanie s kryptomincami stane jednoduché a ukončí sa centralizované ukladanie osobných údajov, ktoré je ľahko napadnuteľné a zneužiteľné. Blockchain 3.0 pre tento účel vyzerá veľmi sľubne. Ak chcete príklad fungujúcej decentralizovanej burzy, odporúčame Waves DEX fungujúci priamo na blockchaine tejto kryptomeny. Návod na používanie nájdete tu.

Kryptomeny sú  programovateľné peniaze. Musí byť naprogramovaný každý aspekt. Každá akcia v dnešnom finančnom svete od obchodovania, sprostredkovania až po dedičstvo majetku, by sa mala uskutočňovať priamo na decentralizovanom blockchaine bez potreby „dôveryhodných” tretích strán.

V nasledujúcich časti sa pozrieme na ďalšie kľúčové aspekty, ktoré otvoria kryptomenám dvere do budúcnosti.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Zdroj:
https://hackernoon.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.