Čo je to cloud mining a ako funguje?

2

Pravdepodobne každý, kto sa stretol s kryptomenami, počul výraz mining alebo ťaženie. Ale o čo ide? Nemusíte sa báť, nebudete musieť ráno vstávať s krompáčom a niekde v bani rozbíjať digitálne kamene. Jednoducho povedané, budete predávať svoj výpočtový výkon. Ťažiť sa dá dvomi spôsobmi. Buď tzv. cloud miningom, alebo zostavením vlastného stroja – mining rigou. Dnes sa pozrieme na cloud mining.

Čo je to cloud mining?

Cloud mining je v podstate prenájom ťažobného výkonu od spoločnosti, ktorá vlastní obrovské množstvo ťažobného výkonu. Vy im dáte peniaze a oni všetko obstarajú za vás.

Výhody cloud miningu

Výhodou takéhoto spôsobu sú hlavne nižšie počiatočné náklady. V cloude si viete zakúpiť ťažobný výkon aj za pár desiatok eur. Záleží od spoločnosti. Druhou výhodou je nulová spotreba elektriny (aj keď väčšina spoločností si účtuje poplatky za spálenú elektrickú energiu). Treťou výhodou cloud miningu je priestor. Mining rig v zime možno nahradí vykurovanie izby, ale v lete z nej spraví saunu. Mať hlučný a horúci stroj v spálni nie je práve príjemné.

Predovšetkým pri cloud miningu si nemusíte robiť starosti s technickou stránkou ťažby. Zostaviť výkonný počítač, pretaktovať grafické karty, zabezpečiť poriadne chladenie, nainštalovať správny software, v prípade poruchy zisťovať, čo sa pokazilo… To všetko zaberie obrovské množstvo času.

Nevýhody Cloud Miningu

Nevýhoda a základný kameň úrazu tohto spôsobu ťažby je cena. Za jednotku výkonu v priemere zaplatíte niekedy aj dvakrát viac, ako keby ste si všetko zabezpečili sami.

Ďalšou nevýhodou sú obmedzené možnosti. Pri vlastnom stroji si viete vybrať z celej rady algoritmov a mien. Ťažiť môžete prakticky všetko od Shitcoinu až po Ethereum. Pri cloude vyberiete jednu menu a hotovo.

Chcete o ťažbe kryptomen vedieť viac? Pripravili sme pre vás naozaj obsiahly článok, ktorý sa zameriava na detailný popis ťažby kryptomena a jej druhy.

Ďalšie články o ťažbe kryptomen

Grin – je toto najväčšia ťažobná príležitosť roka 2019?

Mining je mŕtvy – pravda alebo mýtus? A ako ťažba kryptomien funguje?

2
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marki.Ľuboš Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
.Ľuboš
Guest
.Ľuboš

napr. pri Ethereu obtiažnosť rastie mesačne okolo 25%, ak by cena počas kontraktu za 1.ETH zostala +/- rovnaká (neklesla by) aj tak po cca 6 mesiacoch prenajatý výkon nebude stačiť. Nezarobíte dosť aby sa Vám vratili peniaze. Snáď mesačný kontrakt by to poriešil, ale long term. kontrakty sú riziko. Kalkulačka na long term investíciu je na My crypto buddy com. Možnože je jednoduchšie kúpiť priamo mince ako ťažiť cez cloud.. ?

Marki
Guest
Marki

Ano, vzdy si treba vypocitat (resp. vycitat z kristalovej gule) ci sa mi viac oplati investovat X tisic euro do tazenia (HW alebo could contract) alebo rovno kupit danu menu…