Ethereum Sharding technológia sa blíži! – Vitalik Buterin zverejnil čiastočný Proof-of-Concept

Novinky Ethereum Sharding technológia sa blíži!
Ethereum Sharding technológia sa blíži! Zdroj: shutterstock.com/jirapliankharom
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Verejné blockchainy v súčasnosti zápasia s jedným veľkým problémom – zahltenie siete. Najväčšou nevýhodou týchto decentralizovaných databáz je absencia škálovania. V skratke, je jedno, o koľko vzrastie výkon siete, rýchlosť spracovávania transakcií sa nikdy nezmení. Je to kvôli tomu, že každý blockchain má na pevno určenú veľkosť bloku a block-time. V prípade Etherea je to jeden ~25 kb blok raz za 15 sekúnd. 

Ethereum protokol pri zmene výkonu siete (príliv a odliv minerov) automaticky upravuje obtiažnosť tak, aby sa bloky negenerovali príliš rýchlo alebo príliš pomaly.

To je, samozrejme, problém. Celý blockchain tak v pohode položí aj relatívne jednoduchá aplikácia. Iste si ešte pamätáte na CryptoKitties – hru, v ktorej ste mohli krížiť a posielať špeciálne mačičky.

Môže vás zaujímať: Život Vitalika Buterina

Hľadanie riešenia

Vývojový tím Etherea tak už nejakú dobu hľadá riešenie. Jedným z tých sľubnejších je takzvaný sharding, ktorý zároveň rieši aj problém s narastajúcou veľkosťou blockchainu. Shardovací protokol by podľa Vitalika v budúcnosti mohol vytvoriť až 100 shardov – každý z nich približne rovnako (alebo viac) výkonný, ako hlavný blockchain.

Na Twitteri uverejnil čiastočný Proof-of-Concept takéhoto systému spolu s ilustračným obrázkom, ktorý znázorňuje blockchain tvorený dvanástimi shardmi.

Technické detaily sú na tento magazín príliš zložité. Snažíme sa skôr cieliť na širšiu verejnosť. Každopádne, v prípade záujmu odporúčame prečítať si Vitalikov príspevok na Reddite (kde nájdete aj Proof-of-Concept).

Prihláste sa na odber notifikácií, nech nezmeškáte naše krypto-spravodajstvo (návod nájdete tu), prípadne nás môžete sledovať na facebooku.

Problémy shardingu

Najdôležitejšou súčasťou systému je “fork choice rule” – pravidlo, ktoré bude definovať interakciu shardov s hlavným blockchainom. Je náročné nezvýšiť rýchlosť blockchainu na úkor bezpečnosť. Pri shardingu totiž nebude mať každý uzol siete k dispozícii celý blockchain a aj transakcie / smart-kontrakty už nebudú vykonávané celou sieťou naraz, čo zvyšuje nebezpečenstvo útokov.

Vitalik si od shardingu sľubuje veľa. V budúcnosti sa vďaka nemu zvýši priepustnosť siete, uzly nebudú musieť uchovávať celú históriu transakcií a prípadné zmeny protokolov sa budú jednoduchšie testovať. Nebude totiž nutné zavádzať ich na celej sieti, postačí jeden shard. Viac o Vitalikovej vízii nájdete tu.

Kryptomagazin YouTube sa v poslednej dobe pekne rozbieha. Dnes večer vydáme ďalšie video. Prihláste sa na odber, nech ho nezmeškáte. 

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Čo čítať ďalej?

[Seriál] Kryptocelebrity – (1. diel ) Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea