Kryptomeny sú vysoko-volatilné špekulatívne assety so zaujímavou myšlienkou a potenciálom do budúcnosti. Práve to z nich robí ideálny nástroj na zarábanie, ale aj prerábanie peňazí. Na kryptomenách zbohatlo obrovské množstvo ľudí – niektorí sa dokonca stali milionármi. Veľa ľudí sa však aj popálilo. Ako teda zarobiť na kryptomenách? A je to vôbec ešte možné? V tomto článku predstavíme tri spôsoby, ako vytvoriť profit vďaka kryptomenám.

Najprv je však dôležité položiť si otázku:

Má vôbec zmysel dávať do kryptomien peniaze?

Prvá kryptomena – Bitcoin – bola vytvorená s cieľom umožniť presun hodnoty cez internet (elektronicky) bez potreby dôveryhodnej centrálnej autority (banky), ktorá by overila, že je daná transakcia valídna. Dnes je používaný hlavne na špekulácie. Vytvorila sa na ňom klasická trhová dynamika – veľkí hráči vs. retail – a je veľmi pravdepodobné, že do hry čoskoro vstúpia aj inštitúcie (ak tak ešte nespravili).

Názory regulátorov na tento segment sa rôznia. V niektorých krajinách sú kryptomeny čiastočne, alebo aj úplne zakázané, avšak väčšina sveta sa zatiaľ iba prizerá. V EÚ, USA a ďalších rozvinutých krajinách boli v roku 2017 vytvorené opatrenia proti praniu špinavých peňazí cez krypto.

Česká centrálna banka razí cestu – neškodiť, ale nepomáhať.

Kryptomeny vo svojej podstate ani nie sú pravé meny. Oficiálne sú klasifikované ako majetok a ak ich používate na “platenie”, v skutočnosti robíte výmenný obchod (zn. obchod typu niečo za niečo).

Má teda vôbec zmysel dávať do nich nejaké peniaze? Myslíme si, že áno. Je však veľmi dôležité, akým spôsobom budete investovať. Vzhľadom na špekulatívnu povahu týchto assetov je veľmi jednoduché stratiť na nich peniaze. V trhu proti vám hrá prakticky všetko.

Ako neskúsený “investor” to rozhodne nebudete mať jednoduché. Veríme, že vám naše rady pomôžu.

Nenechajte si ujsť skvelú príležitosť a nakúpte nejaké kryptomeny. Bitcoin, Ethereum a stovky ďalších coinov na burze Binance. Ide o kvalitnú, overenú a bezpečnú burzu, ktorá vás nebude okrádať na skrytých poplatkoch. Vytvorte si účet cez >>>tento odkaz<<< a získate doživotnú zľavu 5% na nákup/predaj kryptomien.

1. spôsob – HODL

Jedným zo spôsobov, ako posunúť mysky váh na vašu stranu, je nakúpiť a zabudnúť, že ste vôbec niečo nakúpili. HODL (skomolenina hodl – držať – v prenesenom význame nepredávať) je veľmi obľúbený spôsob, ako investovať do krypta. Z historického hľadiska sa trpezliví HODL-eri vždy nakoniec dočkali ziskov a veríme, že to tak bude aj v budúcnosti (minimálne do roku 2023).

Ako správne HODL-ovať?

Začnime nákupom. Investujte iba peniaze, ktoré v najbližších rokoch nebudete potrebovať. Celým zmyslom tejto stratégie je nakúpiť a držať dané coiny, dokým nie ste spokojní so svojimi ziskami. To však môže trvať aj 2-3 roky a v niektorých momentoch pravdepodobne budete aj v mínuse.

Kryptomeny sú vysoko volatilné. Ani prepady o 90% nie sú  zriedkavé. Naposledy trh s kryptomenami tak hlboko padol v priebehu roku 2018.

Čo nakupovať?

Nakúpte veľké, rokmi overené kryptomeny. Časť kapitálu môžete vložiť aj do menších coinov. V súčasnosti majú najväčší potenciál technologické coiny ako Stellar, TRON, IOTA alebo Cardano. Medzi overené kryptomeny zas patrí Bitcoin, Ethereum, Dogecoin

Nákup na HODL – viac než len jeden klik

Ak viete čo chcete nakúpiť je ešte veľmi dôležité nakupovať správne. Všetko si treba dobre načasovať. Kryptomeny totiž prechádzajú typickými cyklami. Nákup v nevhodnej časti cyklu spôsobí, že vaše zisky prídu o niekoľko rokov neskôr.

  • V prvej časti cyklu nastáva akumulácia (veľkí hráči lacno nakupujú) a môže trvať viac než rok
  • V druhej časti cyklu kryptomeny začínajú rásť a povedomie o nich sa stále viac šíri medzi ludí (obetné baránky, kt. začínajú premýšľať nad možnou investíciou)
  • Tretia fáza cyklu je charakteristická šialeným rastom. Vznikne bublina. Médiá začnú informovať o fenomenálnom Bitcoin rallye. Počas poslednej bubliny v roku 2017-18 sa na výslnie dostali aj niektoré altcoiny. Tie potom spravili oveľa väčšie percentá, ako samotný Bitcoin. Do kryptomien vstúpilo obrovské množstvo ľudí. Väčšina z nich v nasledujúcich mesiacoch prerobila
  • Bublina nakoniec praskne a nastáva bear market.

O tejto téme sa viac dočítate v tomto článku. Nájdete tam aj predikciu vývoja ceny Bitcoinu na rok 2019.

bitstamp-weekly

Cyklus kryptomien je v čase písania tohto článku na konci a v najbližších mesiacoch sa reštartuje. Vstúpime do fázy akumulácie. Nachádzame sa teda vo veľmi dobrej pozícii, kedy bude možné nakúpiť za najnižšie ceny. Bohužiaľ, na profit si ešte počkáme.

Samotný nákup odporúčame rozdeliť na viackrát. Najlepší spôsob je nakupovať každý týždeň/mesiac v rovnaký deň, dokým sa vám neminú peniaze určené na investíciu. To eliminuje psychologický faktor, ktorý väčšinou hrá proti vám.

Negatíva HODL stratégie na Kryptomeny

HODL je síce fajn, ale je náročné udržať emócie na uzde keď vidíte, ako všetko padá a ste v mínuse. Aj predať nie je vôbec jednoduché. Najvýhodnejší čas na predaj je, samozrejme, na konci bublinovej fázy. Ale ako zistiť, že sme na konci?

Toto obdobie je charakteristické extrémne dobrou náladou. V decembri 2017 Bitcoin dosiahol cenu 20 000. Behom mesiaca svoju hodnotu zvýšil o 500%. Väčšina ľudí však predikovala rast až na 100 000 $ a niektorí už hovorili o miliónoch.

Aj najlepší hráč pokru v takej situácii podľahne svojím emóciám. Vo všeobecnosti  HODL odporúčame, pokiaľ sa nechcete učiť obchodovať a chcete mať svoje coiny pod kontrolou.

A to všetko za predpokladu, že na konci naozaj príde spomínaný šialený rast. Ste naozaj tak pevne presvedčený o žiarivej budúcnosti kryptomien, že by ste si vedeli počkať aj desať rokov? Teoreticky to totiž môže trvať aj tak dlho! Neexistuje žiadny zákon ktorý hovorí, že Bitcoin musí každé štyri roky vyrásť o 1000%.

(článok pokračuje pod odkazom)

Psychológia úspešného tradera

2. spôsob – Obchodovanie Kryptomeny

Druhým spôsobom, ako zarobiť na kryptomenách, je staré dobré obchodovanie. Ale pozor! Vytvoriť stabilné zisky na burze s kryptomenami vôbec nie je jednoduché! Tento trh je veľmi mladý, volatilný, často nepredvídateľný a plný manipulácií.

S trochou šťastia a s poriadnou dávkou sústredenia však nie je problém obchodovaním zarobiť 5-10% mesačne. Samozrejme za predpokladu, že disponujete dostatočne malým kapitálom. Ak vaše obchody reálne začnú ovplyvňovať trh, budete v úplne inej lige!

O čom obchodovanie Kryptomeny nie je?

Veľa ľudí si obchodovanie mýli s predikciami. Ak niekto povie: “Bitcoin bude do konca mesiaca stáť XXYZ $” tak to nie je obchodník, ale človek, ktorý na seba chce strhnúť pozornosť. Žiarivým príkladom je napríklad Tom Lee, ktorý svoju neschopnosť dokázal hlavne na konci roku 2018. Viď články tutu a tu. V horšom prípade potom ide o pokus o manipuláciu trhu. Ako príklad uvedieme šéfa burzy BitMEX a jeho predikciu pre Ethereum. Mimochodom, tá mu vyšla úplne krásne.

Obchodovanie nie je o tom, že nakupujete na úplnom dne a predať sa snažíte na vrchole. To je prakticky nemožné. Trafiť sa musíte hneď dvakrát. Žiadny obchodník na svete nedokáže vytvoriť maximálny možný profit.

Obchodovanie nemusí byť o tom, že celý deň sedíte pri grafoch a robíte stovky obchodov. Tak vyzerá scalping alebo day trading. Môžete si zvoliť pomalšie tempo a osvojiť si swing trading alebo position trading.

My odporúčame Price Action. O tejto obchodnej stratégii nájdete veľa informácií v tomto odkaze. Prípadne skúste kurz Prie Action na Trading11.

O čom je teda obchodovanie?

Pri obchodovaní sa snažíte odhadnúť pohyby trhu a vytvoriť zisk. Používate pritom niekoľko dôležitých nástrojov, bez ktorých žiadny trader neuspeje. Okrem spomínanej obchodnej stratégie, ktorá vám určí, kedy nakúpiť a kedy predať, musíte ovládať technickú analýzu, monitorovať sentiment trhu, sledovať správy a vedieť rozoznať manipulácie.

To všetko nájdete v platenej sekcii webu Trading11.com. Naši profesionálni obchodníci tam denne prispievajú svojimi analýzami trhu, technickými analýzami grafov a vysvetleniami pohybov z minulosti. V článkoch nájdete myšlienkové pochody ľudí, ktorí obchodovali dávno pred tým, než vôbec nejaké kryptomeny existovali a ich dlhoročné skúsenosti vám pomôžu vyvarovať sa mnohým chybám. Ide o skvelý spôsob, ako zvýšiť svoje šance na úspech. Navyše, všetko je v češtine/slovenčine!

Pre viac informácií navštívte e-shop Trading11.

Obrovský kusisko práce však aj tak budete musieť zvládnuť sami. Návod na výrobu peňazí, bohužiaľ, neexistuje a ak chcete obchodovať, je dôležité vedieť, čo robíte. Hlavne v prvých mesiacoch strávite veľa času štúdiom.

3. spôsob – Zverte vaše peniaze do rúk dôveryhodných odborníkov

Tento spôsob zarábania peňazí na kryptomenách, je pre väčšinu ľudí najvhodnejší, no zároveň so sebou potenciálne nesie aj najväčšie riziko. V prípade, že si človek nedá záležať a využije služby prvej “investičnej spoločnosti”, ktorú nájde na internete, pravdepodobne o svoje peniaze príde.

Ak svoje peniaze chcete zveriť do rúk niekomu inému, v prvom rade si treba danú osobu/spoločnosť overiť. Ak si správne vyberiete, nemusíte už robiť prakticky nič. Vaše peniaze sa zhodnotia viac, než ak by ste s nimi obchodovali sami a každá kvalitná investičná spoločnosť vám zdarma poskytne finančné poradenstvo.

Väčšina kvalitných investičných spoločností má veľký team ľudí, ktorí sa starajú o to, aby vaše peniaze ďalej zarábali. Navyše používajú pokročilé techniky obchodovania a ďalšie spôsoby, ako vytvoriť percento či dva navyše (napríklad mining).