Bitcoin klesne na nové minimum
Bitcoin klesne na nové minimum. Zdroj: shutterstock.com/leksiv

Bitcoin spolu s celým kryptomenovým trhom zaznamenal počas druhého marcového týždňa zatiaľ najväčší cenový prepad v roku 2023. Pozitívny sentiment z najziskovejšieho januára desaťročia bol okamžite vymazaný a na trhu opäť prevláda strach. Dokonca, mnohí účastníci trhu sú naklonení k tomu, že korekcia môže dosiahnuť nižšie minimum ako to novembrové.

Technická analýza bitcoinu

Počas 21. novembra vytvoril bitcoin minimálnu cenu 15 479 dolárov, ktorá je dodnes najnižším bodom korekcie z roku 2022. V čase písania článku sa trhová cena nachádza iba 30 % od tohto bodu a stále nevytvorila dlhodobé rastúce maximum ani minimum. Prípadný prepad ceny by mohol spôsobiť opäť zvýšenú volatilitu.

Bitcoin na cene 22 000 dolárov
Bitcoin na cene 22 000 dolárov. Zdroj: TradingView

Najbližšie supporty sa nachádzajú na hladinách 19 200 a 16 600 dolárov. Nemôžeme hovoriť o reverzii trendu a to aj napriek tomu, že január bol najziskovejší mesiac za posledný rok. Bočný pohyb môžeme skôr chápať ako akumulačnú zónu, z ktorej ale cena stále môže vytvoriť nižšie minimum. Najzaujímavejšia nákupná zóna by sa potom nachádza od 12 000 dolárov nižšie. V prípade, že sa zaujímate o najhorší scenár, môžete si prečítať článok Bitcoin v masívnom výpredaji: Toto je najhorší scenár poklesu, aký nás čaká.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Krachujúce spoločnosti

V marci zažívajú kryptomeny turbulentné obdobie, ktoré je výsledkom úzkeho prepojenia tradičných financií s kryptomenovým sektorom. Skrachovala totiž kryptomenová banka Silvergate, ktorá mala expozíciu v burze FTX a následne aj Silicon Valley Bank, v ktorej mala expozíciu spoločnosť Circle, ktorá je emitentom stablecoinu USDC. Pád USDC následne spôsobil destabilizáciu trhu a mnohé mince sa odviazali od parity k jednému doláru. Na tieto témy sme pre vás napísali aj nasledujúce články:

Je jasne vidieť, ako citlivý je kryptomenový trh a ako rýchlo reaguje na negatívne správy. Výsledkom je, že bitcoin a kryptomeny opäť klesli a vytvorili najväčší pád v roku 2023. Dôvera v kryptomenové inštitúcie exponenciálne klesá a obchodníci sa zbavujú rizikových aktív.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Markoekonomické prostredie

V neposlednom rade, globálna ekonomika bojuje s mnohými nepriaznivými makroekonomickými faktormi, ktoré vplývajú na kryptomeny negatívne. Príkladom je stále vysoká inflácia, s ktorou FED a ECB bojujú prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb. Čím vyššie sú úrokové sadzby, tým menej sú dostupné finančné produkty a tým viac je potlačený dopyt.

Inflácia za posledných 5 rokov
Inflácia za posledných 5 rokov. Zdroj: TradingView

Táto situácia je navyše vynásobená vysokými cenami za tovary a služby, za ktorými nestíhajú rásť reálne mzdy. Čím viac sú ľudia ochudobnení, tým menej budú ochotní kryptomeny nakupovať.

Dôvodov prečo si myslieť, že bitcoin klesne na nové minimum, by sme samozrejme mohli nájsť nespočetne, no v článku sme sa ich snažili zhrnúť do tých najdôležitejších skupín.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Hrozí masívny domino efekt pádov? Krach Silicon Valley Bank ohrozuje 40 000 ďalších spoločností