Potenciálna recesia v roku 2022 vraj bude úplne odlišná ako v minulosti.
Potenciálna recesia v roku 2022 vraj bude úplne odlišná ako v minulosti. Zdroj: Shutterstock.com/bht2000

Ekonómovia sa stále nedokážu zhodnúť v tom, v akom stave sa aktuálne nachádza svetová ekonomika. Ak sa však potvrdí recesia, bude úplne odlišná ako v minulosti.

Recesia v roku 2022

Ekonómovia sa zhodujú v tom, že sa potenciálna recesia v roku 2022 bude absolútne odlišovať od predošlých svetových kríz. Technická definícia recesie znie, že ak dosiahne krajina dva po sebe idúce negatívne štvrťroky s klesajúcim HDP, nachádza sa v recesii. Aj táto definícia však bola spochybnená zo strany viacerých hlavných predstaviteľov v USA.

Prezident Joe Biden je pozitívne naladený aj po tom, čo sa ukázali ďalšie negatívne aspekty ekonomiky v USA. Prudko klesla aktivita výstavby nových domov aj dôvera spotrebiteľov.

V ďalšej časti článku sa pozrieme na tri faktory, ktoré dokazujú jedinečnosť nadchádzajúcej recesie.

Prečítaj si tiež: Vitalik Buterin: „Obávam sa, že sa metaverzum od Mety nikam neposunie, nedávam tomu veľkú nádej“

Trh práce vykazuje silu

Historické svetové recesie sa vyznačovali tým, že zároveň ako klesal hospodársky výkon, klesala aj zamestnanosť. Vysoká nezamestnanosť je cestou k nízkym spotrebiteľským výdavkom. Rok 2022 sa zatiaľ vyznačuje extrémne nízkou nezamestnanosťou, čo je značne odlišné od minulosti. V júni tento ukazovateľ dosiahol iba 3,6 %. Trh je teda silný a je to veľmi nezvyčajné z hľadiska toho, kde sa nachádza.

Spoločnosti majú silné ekonomické zázemie

Počas recesie sa firmy ocitnú v stave poklesov tržieb a logicky aj ziskov. Aj tu však vidíme jasnú odlišnosť. Niektoré veľké americké korporácie si udržujú ziskovosť na vysokej úrovni a hlásia aj veľkú zásobu hotovostných rezerv. Priemerná ziskovosť sa po zdanení pohybuje na úrovni 16 %. Spolu tak korporácie držia viac ako 4 bilióny dolárov. Tento stav je v recesii veľmi neobvyklý.

Zvyšovanie sadzieb

V minulosti počas recesie centrálne banky znižovali úrokové sadzby a tým dodávali ekonomike viac finančných prostriedkov, ktoré ekonomiku dokázali stabilizovať. Tentokrát sa však deje presný opak, a to vďaka vysokej inflácii. V súčasnosti centrálne banky každý mesiac zvyšujú sadzby, aby stabilizovali infláciu.

Kedy recesia skončí?

Sú iba dva scenáre: buď sa ekonomika čo najskôr zotaví a odstráni hrozbu recesie, alebo bude naďalej klesať až nepadne na dno. Zamestnávatelia tak budú nútení znižovať mzdy a počet zamestnancov. Môže teda nastať tzv. „mäkké“ alebo „tvrdé pristátie“.

V každom prípade sa rok 2022 určite výrazne zapíše do histórie.

Čítaj ďalej: Pozor! V roku 2023 nás čaká rapídny nárast cien elektriny. O koľko si priplatíme?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance