Cena elektriny budúci rok porastie
Cena elektriny budúci rok porastie. Zdroj: Shutterstock.com/Mc_Cloud

Ceny energií sa v tomto roku dostávajú v dôsledku krízy na historické maximá. Domácnosti si tak budú musieť opäť siahnuť hlbšie do svojich peňaženiek. Ako na tom bude cena elektriny počas budúceho roka?

Cena elektriny je v procese regulácie

Rok 2023 bude z pohľadu cien energií naozaj veľmi náročný. Slovenské domácnosti sa už dozvedeli, ako to bude s plynom. Ako sa však ceny zmenia v prípade elektrickej energie? Prvý augustový týždeň by sa mal niesť v znamení regulačných procesov.

Celý tento proces zastrešuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten sa však hneď od začiatku stretáva s problémami. Chýbajú totiž pravidlá o zastropovaní veľkoobchodnej ceny elektriny. K tomuto problému sa vyjadril aj hovorca úradu Radoslav Igaz.

Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení sa môže stať, že budú bežné domácnosti svedkami nárastu ročných nákladov na energie až o 1782 eur.“

Najbližšie dva roky by mali slovenské elektrárne do domácností vyčleniť zastropovanú cenu 6,15 terawatthodín elektriny. Veľkoobchodná cena by sa podľa dohody medzi vládou a výrobcom elektriny mala zastaviť na cene 61,20 eura za megawatthodinu.

Prečítaj si tiež: Ministerka financií USA: „Nie sme v recesii aj napriek tomu, že kleslo HDP“

Koľko si môžu priplatiť domácnosti?

Domácnosti si zrejme priplatia a nebude to málo. Zdražovanie sa môže vyšplhať až na cenu od 120 do 250 eur za mesiac. Aj preto bude dôležité, ako sa vyvinie proces regulácie a cenových jednaní medzi vládou a dodávateľmi, resp. výrobcami elektrickej energie.

Pozitívom je, že sa štát snaží nájsť riešenie, ktoré by odberatelia v domácnostiach nepocítili tak drasticky.

„Za najkľúčovejšie opatrenie považujeme adresné využitie zlacnenej elektriny z Memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré by mohlo domácnostiam pomôcť v šetrení,“ uviedol predseda úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.

Na konci roka 2022 by nám tak malo byť jasnejšie, koľko si nakoniec priplatíme za elektrinu.

Čítaj ďalej: Západné sankcie vs. Rusko – naozaj Putinova ekonomika krváca?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance