BRICS ohrozuje dolár
BRICS ohrozuje dolár. Zdroj: shutterstock.com/William Potter/jira pliankharom

Dolár stráca dominanciu vo svete. Je to hlavne v dôsledku veľkého rozmachu Číny, ktorý prebieha posledné 2 dekády. Podľa experta Andy Schectmana, pre dolár vážny problém predstavuje aj zoskupenie BRICS. Dokonca predpovedá možný kolaps svetovej ekonomiky. O možnom kolapse informuje portál news.bitcoin.

Popredný expert varuje pred krachom

Andy Schectma je ďalší, kto poukázal na zlé smerovanie politiky najväčšej centrálnej banky sveta, FED-u. Podľa neho úrokové sadzby budú ďalej rásť do astronomických výšin. To bude mať za následok ekonomický kolaps cien aktív na trhu.

V podstate si môžeme vybrať medzi 2 miskami váh. Centrálne banky budú bojovať agresívne s vysokou infláciou navyšovaním. Ale na úkor toho, že trhy spadnú dole a hrozí ďalšia recesia. Alebo úrokové sadzby začnú znižovať, ale inflácia môže aj niekoľko rokov byť v USA nad 5 %. V eurozóne dokonca, v dôsledku vojny na Ukrajine, až nad 10 %.

Čo je dôsledkom vysokej inflácie?

Práve vojna na Ukrajine a následky koronakrízy majú za následok, že firmy si od roku 2020 za malé úrokové sadzby požičiavali extrémne množstvo peňazí. Počet dolárov v obehu od tohto obdobia narástol o 30 %. Dokonca za posledných 10 rokov sa vytvorilo rovnaké množstvo nových peňazí, ako za celú históriu. Prejavilo sa to na vysokej miere inflácie.

Koľko je v obehu dolárov
Počet dolárov v obehu. Zdroj: fred.org
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo BRICS ohrozuje dolár?

O vstup do tohto zoskupenia, ktorý sa negatívne stavia ku dolárovej ekonomike, prejavuje záujem stále viac štátov. Vážny záujem o vstup má aj Saudská Arábia. V júni minulého roka ruský prezident Vladimír Putin na 14. summite BRICS oznámil, že ich cielom je vytvoriť vlastnú globálnu menu, ktorá má konkurovať doláru. Na to ale bude musieť mať podporu viac ako zvyšných 4 štátov, ktoré založili zoskupenie BRICS. Saudská Arábia dokonca uvažuje, že za ropu bude akceptovať aj iné meny.

Negatívne vnímajú politiku FED-u aj ďalší odborníci

Podľa hlavného ekonomického poradcu Allianz, Mohameda El-Eriana, americká centrálna banka nedokáže tento cieľ splniť bez zruinovania ekonomiky. Dosiahnuť ciel 2 % v súčasnosti je veľmi riskantné a môže ohroziť stabilitu ekonomiky. Viac sa dočítate v našom článku: FED môže svojou politikou totálne zlikvidovať ekonomiku – Varuje ekonóm

Dlhodobo negatívne sa ku americkému dolára stavia aj autor jednej z najznámejších kníh na svete Rich Dad Poor Dad, Robert Kiyosaki. Odporúča investovať do zlata.

Prečítaj si aj: Elon Musk získal neobmedzenú moc na Twitteri – Takto môže manipulovať s ľuďmi