Elon Musk manipuluje s ľuďmi
Elon Musk manipuluje s ľuďmi. Zdroj: shutterstock.com/SvetaZi/Kathy Hutchins

Elon Musk je medzi kryptomenovými fanúšikmi známy hlavne vďaka pumpovaniu dogecoinu počas posledného bullrunu. V minulom roku sa dokonca stal generálnym riaditeľom sociálnej siete Twitter. Mnohí ho ale kritizujú za to, že dokáže svojimi vyjadreniami manipulovať s trhom.

Niet pochýb o tom, že cena dogecoinu reagovala na statusy generálneho riaditeľa SpaceX a Tesly. Retailoví investori vstupovali do kryptomenového trhu bez akýchkoľvek poznatkov a boli ovplyvnení davovou psychózou a obavami z premeškanej príležitosti.

Na summite v Dubaji prostredníctvom videohovoru Elon Musk povedal, že po stabilizácii Twitteru na jeho post riaditeľa nastúpi niekto iný. Ešte v minulom roku zverejnil status, kde až 57,5 % hlasujúcich chcelo aby z tohto postu odstúpil. Napriek tomu ale vznikli pochybnosti o tom, ako relevantné vyjadrenia Elona Muska v skutočnosti sú.

Elonove tweety totiž obchádzajú filtre a sú sociálnou sieťou označené ako najrelevantnejšie, automaticky bez ohľadu na to, čo v nich píše. Podvedome preto môže manipulovať s masou ľudí, ktorí ho sledujú.

Paradoxne sa vyjadroval aj ku umelej inteligencii (AI), ktorú považuje za najväčšie riziko pre civilizáciu. AI rýchlo napreduje a deepfake videá skutočne môžu predstavovať hrozbu pokiaľ nebudú správne monitorované. Ide o falošné videá, kde je voľným okom niekedy ťažké rozoznať, či osoba na ňom je reálna alebo nie.

Manipulácia je bežnou praktikou
Manipulácia je bežnou praktikou. Zdroj: shutterstock.com/Elnur

Prečítaj si tiež: Inšpiruj sa Warrenom Buffettom – Týchto 5 akcií by si mal držať aj ty

Manipuluje Elon Musk svojich sledujúcich?

Podľa správy z Techstory, nemecký mediálny orgán uviedol, že bude skúmať obvinenia týkajúce sa príspevkov Elona Muska. Twitter má veľký význam v oblasti politickej komunikácie a potvrdenie manipulácie volieb by sociálnu sieť vyšlo draho. Riaditeľ ale tieto obvinenia poprel.

Elon Musk sa v minulosti často angažoval v politických záležitostiach a poveroval spoločnosť, aby oživovala profily kontroverzných osobností. Dokonca dostal varovanie zo strany Európskej únie, aby zachoval moderovanie obsahu v súlade s normami.

Zdá sa, že obavy z manipulácie Elonovými statusmi sú oprávnené a jeho sledujúci by mali mať na pamäti, že je ich potrebné brať s rezervou. Napriek tomu je štatisticky jasné, že mnohí budú vyjadreniami najbohatšieho miliardára na svete ovplyvňovaní.

Mohlo by ťa zaujímať: Veľké zmeny na Twitteri? Elon Musk oznámil, že bude meniť riaditeľa