Kryptomenové podvody sú na ústupe
Kryptomenové podvody sú na ústupe. Zdroj: shutterstock.com/TimeShops/ShotPrime Studio

V roku 2022 klesli výnosy z kryptomenových podvodov o neuveriteľných 46 %. Hlavným dôvodom sú podľa portálu News Bitcoin trhové podmienky, ktoré nepriali ani podvodníkom, keďže takmer celý rok klesali ceny všetkých kryptomien. Príjmy podvodníkov dokonca kopírujú graf bitcoinu s časovým oneskorením približne tri týždne.

Analytická spoločnosť Chainalysis nedávno vydala report, ktorý sa týka kryptomenovej kriminality. Príjmy z kryptomenových podvodov v roku 2022 klesli z 10,9 miliardy dolárov v predchádzajúcom roku na iba 5,9 miliardy dolárov.

Tieto podvody zahŕňajú odcudzenie identity, investičné scamy, NFT a podobne. Je potrebné ale myslieť na fakt, že zozbierané údaje sú iba tie, ktoré boli zistené. To znamená, že 5,9 miliardy dolárov je pomyselné minimum a v prípade, že na povrch vyplávajú ďalšie podvody, suma bude rásť.

Pozor na podvody
Pozor na podvody. Zdroj: shutterstock.com/TY Lim
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Sú kryptomeny podvod?

Kryptomagazín nedávno spustil hlasovanie, kde ste mohli vyjadriť svoj názor na kryptomeny. Na otázku, či sú podvod, odpovedalo „áno“ iba 14 %, z celkových 315 hlasujúcich.

Mnohé inštitúcie a účastníci trhu dodnes veria, že bitcoin a kryptomeny sú podvod, ktorý nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Príkladom je aj riaditeľ JPMorgan, ktorý ešte minulý mesiac označil celý trh za decentralizovanú Ponziho schému. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Riaditeľ JPMorgan označil Bitcoin za podvod a očakáva šialený scenár.

Nie všetky kryptomeny sú legitímne a na trhu existuje mnoho podvodov. Najzraniteľnejší sektor je DeFi, ktorý je najväčšou obeťou hackerských útokov. Investori by mali byť obzvlášť pozorní pri obchodovaní s kryptomenami alebo aj NFT v online priestore. Scamy číhajú na každom rohu a čakajú na váš chybný krok.

Nikdy neklikajte na neznáme odkazy a nikomu nedávajte svoje privátne kľúče a ani prihlasovacie údaje. Síce sa posledná správa o kriminalite z roku 2022 javí ako pozitívna, avšak hlavnou príčinou je pokles cien kryptomien. Ak začne nový bullrun, podvodníci sa opäť nabalia.

Mohlo by ťa zaujímať: Pozor, toto sú najhoršie kryptomenové podvody. Ako sa nenechať okradnúť