Známe akcie a kryptomeny: komu sa darilo posledné roky lepšie?
Známe akcie a kryptomeny: komu sa darilo posledné roky lepšie?. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Wichy

Roky 2020 a 2021 sa niesli v znamení rastu ako na klasických, tak aj na kryptomenových trhoch. V podstate všetko rástlo a o investovanie sa zaujímali aj ľudia, ktorí doteraz s týmto sektorom nemali žiadne skúsenosti. Rastúca popularita kryptomien, veľké výnosy a predstava, že budú rásť stále, podnietila zvýšenie záujmu nielen o kryptomeny, ale aj o akcie. Ktorému druhu trhov sa viac darilo počas posledného býčieho trhu? Oplatilo sa viac investovať do akcií, alebo naopak, do kryptomien?

Kryptomeny v rokoch 2020 – 2021

Začali by sme najväčšou kryptomenou, teda Bitcoinom. Digitálne aktívum vstúpilo do roku 2020 s januárovou cenou okolo 7000 dolárov. Koniec roka 2020 Bitcoin uzavrel cenou takmer 29 000, čo je nárast o 417 %. Bitcoin tak dosiahol nové ATH. Parabolický rast kryptomeny však pokračoval aj v roku 2021, najprv nad 40 000, a po krátkej korekcii cena kryptomeny vyrástla na astronomických vyše 64 000 dolárov. Po hlbokej korekcii až na 29 000 koncom roka BTC opäť dosiahol nové ATH na vyše 68 000 dolárov. Spolu tak od januára 2020 po ATH v roku 2021 spravil Bitcoin vyše 970 %.

Graf druhej najväčšej kryptomeny Etherea od januára 2020 vykazuje nárast ceny kryptomeny o viac ako 3800 %. Keď sa pozrieme na grafy kryptomien z top 20 ako Cardano, BNB, Polkadot či Solana, niektoré z nich spravili viac než 10 000 až 15 000 % zhodnotenie v rokoch 2020 – 2021. S rastom cien kryptomien stúpala aj, prirodzene, celková kapitalizácia kryptomenového trhu. Z januárových 195 miliárd stúpla na takmer 3 bilióny dolárov, čo je úctyhodný nárast ceny.

Rast BTC v rokoch 2020/2021
Rast BTC v rokoch 2020/2021. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: 4 tipy, ako si konzervatívne diverzifikovať kryptomenové portfólio

Akcie a indexy v rokoch 2020 – 2021

Posledné dva roky aktívne rástli aj klasické trhy. Vďaka kvantitatívnemu uvoľňovaniu zo strany americkej centrálnej banky (FED) mali možnosť investovať väčšie sumy retailoví investori, ktorým vláda rozdala bilióny dolárov. Ako teda rástli známe akcie?

Akcie spoločnosti Tesla (TSLA) spravili od januára roku 2020 zhodnotenie vyše 1450 %, čo je na akcie slušný výkon. Akcie Apple (AAPL) narástli o vyše 150 %, streamovací gigant Netflix (NFLX) vďaka pandémii vyprodukoval rast vyše 110 %, Amazon (AMZN) takmer 105 % a Microsoft (MSFT) po rokoch stagnácie narástol o takmer 125 %. Pokiaľ sa pozrieme priamo na rast indexov, index Nasdaq, ktorý združuje technologické akcie, narástol takmer o 96 %. Index S&P 500 spravil zisk okolo 48 %. Nižšie skončil Dow Jones s rastom iba niečo okolo 29 %.

Astronomický rast akcií Tesly
Astronomický rast akcií Tesly. Zdroj: Tradingview

Pri pohľade na rast akcií a indexov možno vidieť, že akcie veľkých gigantov ako Apple, Amazon či Microsoft narástli o vyše 100 %, pričom akcie Tesly sa zhodnotili až do výšky 1450 %. Lockdowny, práca z domu a obmedzenie pohybu stimulovali rast akcií aj spoločností ako Zoom, ktorej cena jednej akcie narástla zo 70 dolárov na 587 (733 % rast). Samotné indexy, ktoré združujú spoločnosti, až tak výrazne nenarástli.

Porovnanie rastu akcií s percentuálnym rastom kryptomien ukazuje, že víťazom sú jednoznačne kryptomeny. Retailoví investori, inštitúcie a fondy dokázali zhodnotiť svoje investície v tisíckach percent, čo neponúka žiaden klasický finančný sektor. Lacné peniaze, ktoré chrlili centrálne banky po celom svete, umožnili masívny rast kryptomien, ktorý nemal ani tak spojitosť s užitočnosťou a fundamentmi Bitcoinu či kryptomien, ale skôr s vidinou rýchlych zárobkov vďaka rastúcej inflácii a znehodnocovaniu peňazí.

Čítaj ďalej: FED spomaľuje tlač peňazí: čo to znamená pre kryptomeny?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance