Zlato smeruje na historické maximum
Zlato smeruje na historické maximum. Zdroj: shutterstock.com/Things/RomanR

Najznámejší drahý kov opäť zaznamenal raketový rast a dokázal narásť za jediný týždeň až o 6,50 %. Naposledy sme boli svedkami takej silnej týždennej sviečky v marci 2020, kedy ale trhová cena bola vzdialená od historického maxima. Dnes je situácia odlišná a stačí aby zlato dosiahlo rast už len 4,25 % na to, aby vytvorilo nový vrchol.

Útok na historické maximum

V auguste 2020 zlato zaznamenalo zatiaľ najvyššiu trhovú cenu na úrovni 2 074 dolárov. Následne počas marca 2022 bol vytvorený vrchol na cenovej úrovni 2 070 dolárov a nechýbalo veľa, aby bolo sformované nové maximum. Zdá sa, že nedávny nárast bude druhým pokusom prekonať túto historickú úroveň.

Na grafe podľa TradingView vidíme, že trhová cena zlata sa obchoduje v čase písania článku na úrovni 1 988 dolárov a chýba iba ďalších 87 dolárov na vytvorenie historického vrcholu. Čo ale mohlo byť spúšťačom tohto cenového vzostupu?

Zlato prudko rastie
Zlato prudko rastie. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Prečo zlato rastie?

Globálnymi trhmi nedávno otriasli krachujúce americké banky. Po týchto výkyvoch sú na rade očakávania týkajúce sa ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb, o ktorom sa bude rozhodovať na nasledujúcom zasadnutí FOMC. To sa bude konať podľa FederalReserve už 21. a 22. marca. Väčšina sa zhoduje v tom, že FED pristúpi k ďalšiemu navýšeniu o 25 bázických bodov.

V prípade, že sa viac zaujímate o trh so zlatom, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Sled týchto udalostí nahráva do kariet trhu so zlatom. Obavy z recesie spôsobujú, že investori hľadajú čo najbezpečnejšie útočisko, kde dokážu ochrániť svoj kapitál. Ak sa oficiálne potvrdí, že USA vstúpilo do recesie, zlato pravdepodobne bude opäť reagovať rastom.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki – Bitcoin dosiahne 500 000 a zlato 5 000 dolárov