O vzácnych kovoch sa hovorí, že sú skvelými držiteľmi hodnoty. Ak si kúpite zlato, bude mať cenové fluktuácie, no o desať rokov by jeho skutočná hodnota mala byť cca rovnaká, alebo dokonca vyššia. Tento populárny mýtus už narobil množstvo škody vo svete. Vzácne kovy rozhodne nemajú túto vlastnosť. Sú rozhodne lepšie, ako fiat peniaze, no dlhodobí investori na nich strácajú.

V auguste sme vás informovali, že zlato dosiahlo nové dolárové maximum. Prekonalo 1920 dolárov zo septembra 2011 a nakoniec sa vyšplhalo až na 2075 $. Tam zatiaľ svoju spanilú jazdu ukončilo a odvtedy je v korekcii. Pohybuje sa v klesajúcom obchodnom kanále a zatiaľ čo Bitcoin tento týždeň dosiahol svoje ATH, cena za uncu zlata klesla na 1765 $.

Bitcoin za posledný rok a pol
Bitcoin za posledný rok a pol

Prečítajte si našu najnovšiu ANALÝZU: Zlato má šancu na silný odraz, podarí sa zvrat?

Zlato prehráva boj s infláciou

Ak by sme však graf upravili o infláciu tak, ako ju rok čo rok ohlasuje Fed, zistili by sme, že zlato je stále hlboko pod maximom z roku 2011. S použitím inflačnej kalkulačky sme zistili, že 1920 $ spred deviatich rokov sa dnes rovná 2222,5 dolárom. HUPS!

Zlato má dokonca nižšiu hodnotu, než v roku 1980, keď sa jeho hodnota vyšplhala na 678 dolárov. To bolo pred 40 rokmi! Ak to upravíme o infláciu, zlato vtedy stálo 2142 “dnešných” dolárov. Zdá sa, že zlato periodicky dosahuje túto cenovku a následne začne opäť klesať.

StormGain

Argument, že hodnota zlata časom stúpa, je teda nepravdivý. Dovolíme si tvrdiť opak. Zlato je iba o niečo lepšie, ako doláre či eurá, ktoré naplno podliehajú inflácii. Inflácia totiž už nie je to, čo bývala.

Cena zlata dlhodobo
Cena zlata dlhodobo

Zlato vs. “skutočná” inflácia – Iba bezcenný žltý kov?

Ekonómovia merajú infláciu podľa indexu spotrebiteľských cien, ktorý nám ukazuje, o koľko percent sa zvýšili v priemere ceny spotrebných statkov (spotrebného koša výrobkov a služieb) v sledovanom období oproti predchádzajúcemu. Väčšina vytlačených peňazí však na tieto statky nemá veľký vplyv.

Fed v roku 2020 vytlačil približne 8 biliónov dolárov (bilión = 1000 miliárd). Tieto peniaze išli prevažne bankám, ktoré ich investovali do akciových indexov (teda do najväčších amerických firiem) a do nehnuteľností.

Hodnota indexu Dow Jones Industrial Average od roku 2011 vzrástla o 200%, teda podstatne viac, než čo nám ukázala inflačná kalkulačka. Podobne cena nehnuteľností za posledných rokov vystrelila a neočakávame, že by v budúcnosti mala začať klesať.

Zlato vs. Dow Jones
Zlato vs. Dow Jones

Ak vám teda niekto bude argumentovať, že zlato je skvelá investícia do budúcnosti, pretože si drží svoju hodnotu, pošlite ho kade ľahšie. Zlato je iba zastaralý nosič hodnoty, ktorý sa kedysi používal ako médium zmeny v obchodoch, ale samo o sebe žiadnu skutočnú hodnotu nemá.

Ak vám ho teda niekto začne núkať, ako skvelú investíciu, pošlite ho kade ľahšie. Môže sa tak tváriť, no nerobí to preto, že by vám chcel pomôcť. V skutočnosti mu ide iba o tučnú províziu.

Ak chcete niekde bezpečne investovať svoje peniaze, kúpte niečo, čo bude mať o desať, dvadsať, či päťdesiat rokov stále nejaké využitie. Napríklad akcie spoločnosti, ktorá vyrába kvalitné produkty, nehnuteľnosť a časť určite investujte aj do nejakej perspektívnej technológie. Nakoniec, technológie hýbu svetom.

Máte problém so sústredením? Skúste Binaurálne frekvencie! Fungujú zázračne

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
1.2 9 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre