Máte problém so sústredením? Skúste Binaurálne frekvencie – Vhodné pre traderov

0

V dnešnej internetovej dobe sa nám výrazne skrátil rozsah pozornosti (attention span) = doba, počas ktorej sme schopní sústrediť sa na jednu vec. Začne vám blikať Facebook, pípne notifikácia na telefóne, zavolá kamarát, skončí pesnička a musíte si vybrať druhú… Aj to je dôvod epidémie ADHD a ďalších porúch pozornosti.

Spôsobov, ako bojovať proti tejto degenerácii mozgu, je niekoľko. Nedávno sme písali o digitálnom minimalizme, ktorý pomôže vyčistiť vašu myseľ a naruší prepojenie mozgu s desiatkami informačných kanálov, ktoré neustále navštevujete cez smartfón, notebook, smart hodinky…

Viac o digitálnom minimalizme tu (naozaj odporúčam vyskúšať).

Toto neustále narušovanie pozornosti vás negatívne ovplyvňuje, a to aj pri obchodovaní! Je však ťažké sa ho vzdať, pretože spôsobuje vyplavovanie dopamínu v mozgu. Tento princíp je známy tiež ako skinnerbox. Mozog si asociuje istú akciu s príjemným pocitom (napr. notifikácia – uzatvorená pozícia – zarobené peniaze) a odmení vás vždy, keď vám zapípa telefón (Pavlovov reflex).

Technológie týmto spôsobom menia ľudský mozog na úrovni neurónov a niektorí neurovedci tento proces začínajú označovať ako degradáciu (poškodenie) mozgového tkaniva.

V konečnom dôsledku sa neviete dlhodobo sústrediť na jednu aktivitu, potrebujete neustále striedať činnosti a zníži sa vám výkon v práci, pri obchodovaní alebo v rozhovore s kamarátmi (neustále kontrolovanie telefónu a prerušovanie konverzácie).

Ale čo s tým? Bez internetu a sociálnych sietí sa predsa žiť nedá!

Nuž, okrem digitálneho minimalizmu vám dnes chcem odporučiť ďalší skvelý nástroj – Binaurálne frekvencie. Ide o špeciálny zvuk, ktorý naladí mozog na správnu frekvenciu a pomáha so zlepšením pamäte, sústredením, relaxáciou, spánkom atď.

Nejde o žiadnu pavedu, Binaurálne frekvencie sa používajú už tisícky rokov. Prvá zmienka v novodobej histórii sa objavila v roku 1839. Tieto „magické“ zvuky objavil pruský meteorológ Heinrich Wilhelm Dove. Jeho štúdia Binaurálnych frekvencií vyšliapala cestu výskumu mozgových vĺn.

Na používanie Binaurálnych frekvencií vám postačia slúchadlá a nahrávka frekvencie (zoznam mojich obľúbených Binaurálnych frekvencií nájdete tu). Trik je v tom, že do každého ucha vám ide trochu iná frekvencia. Tieto frekvencie sa následne interferujú vo vašom mozgu, a ten sa naladí na výslednú (tretiu) frekvenciu. Keďže interferencia sa odohráva vo vašej hlave na úrovni neurónov, je nutné vždy používať slúchadlá! Inak to jednoducho nebude fungovať.

Zoznam najlepších binaurálnych frekvencií a ich využití

Rôzne vlnové dĺžky a ich účinky

Existuje päť základných vĺn:

  • Delta (0,1 – 4 Hz) – Najnižšia Binaurálna frekvencia, známa tiež ako spánková frekvencia. Podporuje hlboký spánok, potláča bolesť, spomaľuje starnutie (znižuje hladinu kortizolu a zvyšuje DHEA) a uľahčuje prístup k vášmu podvedomiu (využitie v hypnóze).
  • Theta (4 – 8 Hz) – Vhodná na hlbokú relaxáciu, meditáciu, podporuje kreativitu. Ľudský mozog sa na túto frekvenciu naladí aj počas REM spánku.
  • Alfa (8 – 14 Hz) – Podporuje pamäť, sústredenosť, pozitívne myslenie, redukuje stres – vhodná na učenie.
  • Beta (14 – 30 Hz) – Výrazne podporuje sústredenie na externé stimuly, vnímanie, analytické myslenie a riešenie problémov, stimuluje organizmus, dodáva energiu.
  • Gama (30 – 100 Hz) – Spracovávanie a triedenie veľkého množstva informácií, zlepšenie vnímania, pamäte, vyvolávanie spomienok, zvyšovanie úrovne vedomia a uvádzanie do vyšších stavov vedomia.

Ak vás táto téma zaujala, odporúčam prečítať si môj článok na qTube, kde nájdete aj zoznam využití a moje osobné skúsenosti s rôznymi frekvenciami.

Binaurálne frekvencie – Ako fungujú? – Ovplyvňujte svoju myseľ pomocou zvuku

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of