Zákon, ktorý zmení celý internet – moc Facebooku, Google a Apple zanikne

1

Európska únia pripravuje historicky najzásadnejší zákon o digitálnom obsahu a službách. Môžeme sa tak pripraviť na zmeny, ktoré sformujú budúcu podobu internetu a jeho fungovania.

Väčšina ľudí na svete využíva výhody firiem Facebook, Google a Apple no v posledných rokoch si uvedomujeme aj množstvo rizík, ktoré sú s nimi spojené. Tieto technologické firmy vytvorili úplne nový trh komunikačnej platformy a doterajšie pravidlá sa pri nich preukázali ako zastarané.

Ide hlavne o snahu zastaviť nenávistné správy a dezinformácie. Riziko plynie aj z ovplyvňovania volieb alebo referénd. Ďalšou rizikovou oblasťou sú úniky osobných údajov. Títo giganti dokonca cielene potláčajú na svojich platformách rodiacu sa konkurenciu.

Čítajte tiež – Nehnuteľnosti rastú najrýchlejšie od roku 2008 – aký vývoj nás čaká ?

Európska únia a jej úloha pri formovaní internetu

V posledných rokoch práve Európska únia udávala trend v nastavovaní pravidiel hry pre technologické firmy cez digitálnu politiku. Práve smernica o elektronickom obchode bola z veľkej časti zodpovedná za formovanie internetu za posledných 20 rokov. V súčasnosti však chýba regulačný orgán, ktorý je potrebný pri snahe regulovať takéto trhy.

Nový zákon o digitálnych službách

V reakcii na tieto výzvy začala Európska komisia konzultáciu o novom zákone o digitálnych službách, ktorým sa aktualizujú pravidlá zodpovednosti a bezpečnosti online platforiem. Na jeseň predstaví Európska komisia tento legislatívny balíček  – Digital Services Act. Tento balíček má stanoviť nové pravidlá, podľa ktorých sa má riadiť internet.

Nový balík zákona o digitálnych službách by mal modernizovať súčasný právny rámec pre digitálne služby prostredníctvom dvoch hlavných pilierov:

  1. Po prvé, Komisia by navrhla jasné pravidlá stanovujúce zodpovednosť digitálnych služieb za riešenie rizík, ktorým čelia ich používatelia, a za ochranu ich práv. Právne povinnosti by zabezpečili moderný systém spolupráce pri dohľade nad platformami a zaručili by účinné presadzovanie.
  2. Po druhé, balík zákona o digitálnych službách by navrhoval pravidlá ex ante, ktoré sa vzťahujú na veľké online platformy, ktoré teraz určujú pravidlá hry pre svojich používateľov a ich konkurentov. Iniciatíva by mala zabezpečiť, aby sa tieto platformy správali spravodlivo a aby ich noví účastníci a existujúci konkurenti mohli čeliť novým spotrebiteľom, aby mali spotrebitelia čo najväčší výber a jednotný trh zostal konkurencieschopný a otvorený inováciám.

Čítajte tiež – Ropa na 5 mesačnom maxime – na lacný benzín môžeme zabudnúť

Vyjadriť sa môže každý

V rámci dôkladného a aktívneho konzultačného procesu Komisia začala verejnú konzultáciu na podporu práce pri analýze a zhromažďovaní dôkazov na určenie konkrétnych problémov, ktoré si môžu vyžadovať zásah na úrovni EÚ. Všetci európski a neeurópski občania a organizácie sú vítaní, aby sa zapojili do tejto konzultácie. Konzultácie budú otvorené do 8. septembra 2020.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Bogyat

Načase urýchliť utvorenie plnohodnotnej, komplexnej paralernej spoločnosti s decentralizovaným usporiadaním a fungovaním, naprieč svetom.

Last edited 1 month ago by Bogyat