Kompetencie Európskeho orgánu pre bankovníctvo EBA silnejú. Hlavným dôvodom je údajný chaos v systéme AML – teda v programe zameranom proti praniu špinavých peňazí. Súčasťou nového zákona bude rozšírenie definície platidiel, ktoré budú zahŕňať zlato, anonymne predplatené elektronické karty a podľa našich informácií aj kryptomeny.
Boj proti terorizmu
Ak chcete parlamentným strojom rýchlo a bezbolestne prehnať nové obmedzenie, stačí z balíčka vytiahnuť kartu boja proti medzinárodnému terorizmu – to je ako mať zastrčené eso v rukáve, určite uspejete. A odstupujúci predseda Európskeho parlamentu Jean-Claude Juncker nesedí pri hracom stole prvýkrát…
Nové znenie zákona umožňuje autoritám sledovať pohyb transakcií už pod hranicou 10 000 €, pričom je v prípade podozrenia možné takéto operácie zadržať a prostriedky dočasne zabaviť. Aký dopad bude mať podobné nariadene na teroristov, zarábajúcich desiatky miliónov dolárov na obchodoch s drogami a na otroctve? To si budeme môcť overiť v budúcnosti. Zdá sa však, že nový nástroj v rukách EBA je skôr príslovečný kanón na vrabce, než presne nakalibrovaná zbraň na diaľku s laserovou optikou.
Pokiaľ ide o znenie protiteroristického zákona, jeho výklad je v očiach práva veľmi otvorený. K jeho zneužívaniu či až k nadužívaniu dochádza prakticky častejšie, než aby sme to mohli považovať za štatisticky prijateľnú chybu. Zaradenie AML (Anti Money Laundering) pod protiteroristický zákon by prakticky znamenalo neobmedzenú kontrolu každej finančnej transakcie a možnosť zabaviť peniaze komukoľvek a kedykoľvek.
Mohlo by vás zaujímať: [Interview] Julia Maupin (IOTA) – Poradkyňa nemeckého ministra financií o reguláciách kryptomien
Ďalšie argumenty
AML je zastaraný a s pomocou jeho nedostatkov sa za posledné roky podarilo veľkým hráčom s účasťou európskych bánk preprať stovky miliárd dolárov, zísaných nelegálnou činnosťou. Na druhú stranu je potrebné priznať, že nefunguje úplne zle. Deutsche Bank ING prednedávnom dostala za potvrdenie účasti na praní špinavých peňazí a na podpore financovania terorizmu pokutu 770 miliónov eur.
Danske Bank podľa zistení vyprala v posledných rokoch najmenej 150 miliárd dolárov, vrátane 30 miliárd pochádzajúcich z Ruska a z bývalého Sovietskeho zväzu. To aspoň tvrdí renomovaný server Financial Times. Lotyšská banka ABLV bola zlikvidovaná regulátormi za jej podporu pri financovaní severokórejského nukleárneho programu, a napríklad banka Pilatus na Malte pomáhala obchádzať medzinárodné sankcie uvalené na Irán. Tieto manipulácie však boli odhalené a jej činnosť bola pozastavená.
Nezdá sa teda, že by AML fungoval úplne zle, a je na zváženie, či zníženie kontrolnej hranice a celkový update nie je oproti prípadnému navýšeniu pokút menej efektívnym a viac kontroverzným riešením.
Tip: (Politika) Venezuela – Príbeh o kolapse krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete
Kryptomeny
Piata revízia nariadenia o praní špinavých peňazí (AMLD5) zahŕňa definíciu virtuálnych mien a subjektov, ktoré pracujú s virtuálnymi menami. Inými slovami ide o prevádzkovateľov zmenární a virtuálnych peňaženiek, ktorí budú mať po novom povinnosť podrobiť sa prísnejším hĺbkovým kontrolám, a budú nútení každé pochybné správanie hlásiť finančným orgánom. Tieto budú mať právomoc zabaviť kryptomince použité v podozrivých transakciách.
Záver
Čo to znamená? Ozývajú sa hlasy, podľa ktorých ide o prirodzený krok v adopcii a o všeobecnejšie prijatie kryptomien aj medzi zákonodarcami. Podľa iných ide o útok na slobodu, anonymitu a na samotnú podstatu kryptomien. Ja vám bohužiaľ nemôžem povedať nič iné, len otrepanú frázu: až budúcnosť ukáže, akým smerom sa kryptomeny budú uberať.
Jedno je však isté. Každý podobný krok otvára dvere do sveta kryptomien veľkým investorom, ktorí sa radi opierajú o pohodlnú barlu štátnych orgánov. Slepá dôvera v nich však otvára prastarý spor o rovnováhe medzi slobodou a bezpečnosťou.
Zdroj:
europarl.europa.eu