ECB: Digitálna mena nie je potrebná – zatiaľ

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako je známe, Európska centrálna banka nebývala v minulosti voči kryptomene nejako zvlášť prívetivá. Vadí jej decentralizácia, anonymita, a jej šéf neuznáva Bitcoin za menu. Preto nieto divu, že ECB nepodporuje myšlienku jednotnej digitálnej meny.

Mario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky, sa už v minulosti vyjadroval na tému kryptomeny a zavedenia jednotnej digitálne meny pre európsky kontinent. Hoci prehlásil, že fandí blockchainu, ktorý podľa neho môže priniesť rad zlepšení v oblasti sprostredkovania transakcií, kryptomeny ho nijako neuchvátili. Naopak, tvrdí, že Bitcoin nie je mena, a že decentralizácia a anonymita povedú k vyššej kriminalite. Teraz prehlásil, že nie je potrebné vytvárať jednotnú európsku digitálnu menu.

Odporúčame: Prezident ECB odpovedá na otázky o blockchaine a Bitcoine

„Bitcoin” pre eurozónu? Možno sa raz dočkáme

Napísal tak Draghi predvčerom, 12. septembra, v liste, ktorým odpovedal poslancovi Európskeho parlamenu Jonásovi Fernándezovi. Podľa neho je potrebné počkať na to, čo prinesie postupný vývoj technológie, ktorá kryptomeny poháňa. Na mysli mal samozrejme blockchain. O možnosti jeho využitia si dokonca ECB nechala začiatkom tohto roka vypracovať štúdiu v spolupráci s japonskou Bank of Japan. V liste okrem iného píše:

Mohlo by vás zaujímať: Regulácia kryptomien nie je prioritou, hovorí ECB

V zásade by digitálna mena centrálnej banky mohla uspokojiť požiadavky na bezpečnosť i na digitalizáciu ekonomiky,” avšak dodáva, že „… Technológie, ktoré by potenciolnálne mohli byť použité na vydávanie digitálne meny centrálnej banky, neboli ešte dôkladne otestované, a vyžadujú ďalší vývoj ešte pred tým, než budú môcť byť použité v rámci Európskej centrálnej banky.”

Z listu prezidenta európskej centrálnej banky vyplýva, že priznáva možnosť zavedenia jednotnej digitálnej meny, ale že v súčasnej dobe nie je technológia kryptomien, respektíve blockchainu, dostatočne preskúmaná a v dostatočne pokročilej fáze vývoja. Zastáva tak voči digitálnej mene obozretný postoj.

Viacmenej starostlivo analyzujeme možné dôsledky vydávania takejto meny ako doplnku k hotovosti,” prehlásil Draghi.

Toto tvrdenie dokazuje taktiež aj správa, na ktorej spoločne pracovala ECB a Banka pre medzinárodné platby (BIS). Správa zdôrazňuje dopady zavedenia jednotnej európskej digitálnej meny, avšak predovšetkým odkazuje na potrebu ďalšieho výskumu a priebežnej analýzy vývoja.

Celý list prezidenta Európskej centrálnej banky si môžete prečítať na stránkach ECB.

Záver

Postoj vlád svetových mocností, medzi ktoré bezpochyby patrí aj Európska únia, sa už našťastie pomaly mení, a nie je taký odmietavý voči kryptomenám, ako predtým. Stále však na mieste zostáva obozretnosť. Celkom vítaným vývojom je takmer celosvetová podpora blockchainu a uznanie silného potenciálu tejto technológie. Ak bude tento trend aj naďalej stúpať, predovšetkým v rámci eurozóny, tak sa možno o niekoľko rokov dočkáme nejakého Eurocoinu.

Zdroj: ecb.europa.eu

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.