Zabudnite na Intel, najrýchlejšie gaming PC je od AMD!

0

Wow, tak toto sme nečakali. Ešte pred dvoma mesiacmi v srdci top gaming počítačov tikali CPU od Intelu a grafické karty od Nvidia. Veci sa však rýchlo menia. Rok 2020 je šialený aj vo svete výpočtových technológií. AMD nedávno predstavilo svoje Ryzen 5000 procesory a Big Navi GPU série 6000 a verte či nie, no absolútne tým zničilo všetko, čo dokáže vyrobiť Intel alebo Nvidia. Teda… ak nepočítame RTX 3090 ktorá stojí 1600 €.

Linus z LTT kanálu otestoval, čo dokáže nový Ryzen 9 5950X procesor od AMD spolu s dvoma grafickými kartami RTX 3090 (6800XT od AMD je trochu pomalšia a predávať sa začne až v stredu) a vyzerá to naozaj zaujímavo. Šialený výkon za šialenú cenu.

AMD-Ryzen-5000-Presentation-11

Dáva zmysel postaviť si najvýkonnejší gaming počítač na svete?

Samozrejme, takýto systém je poriadny overkill. Iste, Ryzen 9 5950X je dostupný za skvelú cenu a ak dokážete využiť výkon jeho 16 jadier, určite nebudete ľutovať, ale hrať hry na dvoch RTX 3090 ktoré sú spojené cez SLI? To je poriadna blbosť.

Môže vás zaujímať: Nvidia kúpi ARM za 40 miliárd a vytvorí najväčší silikónový monopol

SLI je dnes už iba zlý vtip a Nvidia končí s podporou v tej najnevhodnejšej dobe

Nvidia počas predstavenia nových GPU série 3000 oficiálne oznámila, že túto technológiu naďalej nebude podporovať a RTX 3090 je s veľkou pravdepodobnosťou posledné GPU, ktoré môžete prepojiť SLI mostom. Bohužiaľ, toto rozhodnutie prichádza v dobe, kedy technologický pokrok konečne umožňuje zmysluplné využitie viacerých GPU pri hraní hier.

Doteraz totiž platilo, že jedna grafická karta ide na plno a ostatné sú vyťažené tak na 20-30%. Presne to sa stane, ak investujete 3000 € do dvoch RTX 3090. Najväčší problémom tejto technológie bolo pomalé spojenie, ktoré SLI ponúkalo. Najnovšie zbernice však konečne umožňujú, aby prepojené grafické karty zdieľali svoje pamäte.

Škoda.

GPU a SLI

Ak staviate herný počítač, tak jedine s AMD procesorom!

To však nič nemení na fakte, že AMD je momentálne KING herných procesorov. Prakticky všetky nové Ryzeny série 5000 sú lepšie, než čo dokáže Intel. Možno aj preto tento výrobca nedávno predstavil svoj nový cryo cooler, ktorý umožní poriadne pretaktovať tie najvýkonnejšie Intely. Po internete sa šíria videá od YouTuberov, ktorí dostali golden sample (ručne vybranú vzorku) najvýkonnejšieho Intel i9 10900K a s cryo coolerom dosiahli takt až 5,7 GHz.

A preto je naozaj vtipné, že jeden blázon tento cooler nainštaloval na najvýkonnejší AMD Ryzen 9 5950 X. Výsledky boli zaujímavé:

Každopádne, ak staviate gaming PC, alebo akýkoľvek desktopový počítač, 16-jadrový 5950X asi bude „trochu“ overkill. Odporúčame šesťjadrový Ryzen 5 5600X, ktorý je podstatne lacnejší a stále má rýchlejšie jadro, ako trikrát drahšie Intely. Taktiež očakávame, že AMD v najbližších mesiacoch predstaví ďalšie CPU-čka. Tešíme sa hlavne na najlacnejšie Ryzeny 3 (5400?). Uvidíme, či sa budú vedieť popasovať s i-sedmičkami od Intelu.

Intel možno bude mať odpoveď na nové Ryzeny

Pravdepodobne nie, pretože na začiatku budúceho roka nás čaká predstavenie Intel Rocket Lake procesorov, ktoré prídu prvýkrát po piatich rokoch KONEČNE s novou CPU architektúrou. Vyrobené však budú starým 14 nm procesom, na ktorý Intel backportoval architektúru, ktorú má prichystanú pre 10 nm proces.

Celé je to dosť zložité, viac sa dozviete v tomto článku: Intel Rocket Lake procesory vraj zahanbia aj Ryzen 5000! Tu je všetko, čo vieme

Očakávame zvýšenie výkonu na takt o cca 20%, podobne ako to bolo pri nových AMD Ryzenoch. intel by tak mal dohnať svojho konkurenta a v niektorých aspektoch ho možno aj predbehnúť. AMD však má dosť času na odpoveď a určite niečo vymyslí.

Nové grafické karty od AMD úplne menia pravidlá hry

Navyše, táto spoločnosť momentálne ako jediná na svete vyrába špičkové procesory a zároveň aj špičkové grafické karty. Nové Big Navi Radeony série 6000 prídu na trh už zajtra a máme sa na čo tešiť! 6800 XT výkonom prekonáva RTX 3080 a ak ju spárujete s novým Ryzen 5000 procesorom, dosiahnete ešte o 7-15% vyšší výkon v hrách. To je ideály setup pre každého gamera.

Prečítaj si viac o grafických kartách a architektúry RDNA2 od AMD:

AMD dominuje Nvidiu! RDNA2 GPU architektúra je obrovský skok vpred

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre