Je naozaj zvláštne niečo také písať, no Intel nakoniec má odpoveď na nové procesory od AMD. Nadvláda červených CPU teda nemusí trvať dlho. Už v prvom kvartáli 2021 sa totiž môžeme tešiť na Intel Rocket Lake! Jedenástu generáciu procesorov od Intelu, ktoré KONEČNE prídu z novou mikroarchitektúrou!

Nová mikroarchitektúra backportovaná z 10nm výrobného procesu

Naposledy sme sa novej mikroarchitektúry dočkali v roku 2015, keď Intel uviedol na trh generáciu Skylake  a spolu s ňou aj dnes už archaický 14 nm proces. Ten bude, bohužiaľ, používať aj Rocket Lake.

Prečo Intel tak dlho nepredstavil novú architektúru svojich procesorov? Firma spravila tú chybu, že jednotlivé architektúry zviazala s výrobnými procesmi. Bohužiaľ, neschopnosť ekonomicky vyrábať 10nm čipy Intelu nedovolila pokračovať a namiesto toho päť rokov optimalizoval tú istú architektúru.

Firma však v roku 2018 prišla s rozhodnutím backportovať svoju 10nm architektúru na 14nm node. Pravdepodobne išlo o reakciu na prekvapivý comeback AMD s novými Zen procesormi, ktoré Intelu v o viacvláknovom výkone vypálili rybník.

Teraz už AMD zničilo Intel aj v jednovláknovom výkone a prakticky aj vo všetkých ostatných kategóriách, takže nová, lepšia architektúra, prichádza práve včas!

AMD je však zatiaľ king a svedčia o tom aj cenynových Ryzenov. Sú DRAHŠIE než Intel

20% navýšenie výkonu pri rovnakom takte

Spoločnosť AMD nedávno všetkých ohromila masívnym navýšením výkonu. pri rovnakom takte sú Ryzen 5000 procesory o 19% výkonnejšie, než ich predchodcovia. Podobný skok vpred podľa všetkého vďaka novej mikroarchitektúre predvedie aj Intel. Hovorí sa o 20% navýšení výkonu.

Odhaľujú to výsledky benchmarkov z procesoru, ktorý je však ešte vo vývoji. CPU je taktované na 3,2 GHz s 4,3 GHz boost módom. Podľa všetkého ide o testovací kremík, finálne procesory by mali mať podobný alebo vyšší takt, ako 10. generácia. Pri i9 10900K je to 5,3 Ghz. Tešiť sa teda môžeme na naozaj masívny jednovláknový výkon.

Intel nebude konkurencieschopný v najvyšších kategóriách!

Bohužiaľ, nová architektúra prichádza s jedným nepríjemným obmedzením. Intel ňou dokáže vyrobiť procesory s maximálne ôsmimi jadrami. To znamená, že nebude schopný konkurovať AMD v high-ende.

AMD valcuje Intel aj na burze! Prečítajte si našu analýzu technologických gigantov.

Dvakrát výkonnejšia grafika 12. generácie

Intel samozrejme svoje nové Rocket Lake procesory vybaví aj výkonnejšou integrovanou grafikou. 12. generácia modrých GPU ponúkne naozaj zaujímavý 100% skok vo výkone. Bude teda schopná potiahnuť hry vo full HD rozlíšení, i keď asi nie s najvyššími detailami.

Podpora pre 2x rýchlejšie PCIe 4.0

Rocket Lake CPU prídu s dôležitými vylepšeniami, ktoré dovolia Intelu dobehnúť AMD v mnohých kategóriách. Veľmi dôležitá je hlavne podpora PCIe 4.0, vďaka čomu sa skončí rok trvajúce vedenie AMD v konektivite.

Záver – Konečne krok vpred pre procesory od Intelu

  • podpora pre PCIe 4.0
  • 14 výrobný proces
  • nová mikroarchitektúra pre desktopové procesory
  • podpora AVX-512, Thunderbolt 4
  • integrovaná grafika 12. generácie

Rocket Lake prídu na trh v prvom kvartáli 2020 a budú poslednými procesormi od Intelu ktoré sú vyrobené 14 nm výrobným procesom. Alder Lake z konca 2021 už bude vyrobený 10nm procesom a ukončí tak historicky najdlhší prechod na nový node. Moorov zákon očividne začína haprovať. Alebo to platí iba pre Intel?

Tak ako tak, zdá sa, že Rocket Lake bude vďaka backportu 10nm architektúry na 14 node konkurencieschopný a možno dokonca prekoná AMD. I keď v high-ende budú červené CPU-čka stále jasnou voľbou. Bežným zákazníkom, ktorí hľadajú niečo do
500 $, to však bude jedno.

Ako sú na tom nové Ryzen 5000 procesory z hľadiska mining výkonu? Prečítajte si, či sa hodia na ťažbu Monera.

Ryzen 5000 procesory zničili Intel – Ako sú na tom s ťažbou Monera? Porovnanie Ryzen 3000 vs. Ryzen 5000

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
intel amd

uverim az ked budu v predaji 🙂

laco

je 14nm jrok vpred 😀
v 1.4. mozno