nvidia akvizicia arm

Gigantický výrobca grafických kariet kupuje britskú spoločnosť ARM. Softbank ju predá za rekordných 40 miliárd dolárov. Nvidia tak výrazne posilní svoju pozíciu na trhu a získa ohromný vplyv nad tisíckami spoločností, ktoré využívajú technológie od ARMu. Medzi nimi je aj gigant Apple.

Máme tu ďalšiu obrovskú akvizíciu v technologickom sektore. Nvidia kupuje dizajnéra jadier ARM. Výrobcovia procesorov používajú tieto jadrá v stovkách rôznych procesorov. Licencie od ARMu využíva Apple, Qualcomm, Samsung, Huawei a mnoho ďalších firiem. Spoločnosť ARM bola počas svojej histórie vždy neutrálna. Ich jadrá sú slabšie, no spotrebovávajú menej energie než tie od Intelu či AMD a tak sa stali populárnymi v mobilných zariadeniach. V posledných rokoch však rozdiel vo výkonnosti prakticky zmizol a Apple nedávno vyhlásil, že všetky ich zariadenia budú využívať jadrá od ARMu.

Zaujíma vás ako ARM za posledných desať rokov dobyl svet výpočtovej techniky a narobil obrovské problémy Intelu a AMD? Prečítajte si článok: Moorov zákon žije ďalej! – Tektonické pohyby vo svete výpočtových technológií navždy zmenia informatiku

Čaká nás návrat Nvidia Tegra čipsetov?

Pre Nvidiu je uzavretie tejto dohody obrovská výhra. Ich grafické karty využíva drvivá väčšina desktopov a notebookov s dedikovanou grafikou a akvizíciou ARMu sa konečne dostanú aj do biznisu s mobilnými zariadeniami. CEO Nvidie síce po ohlásení akvizície potvrdil, že ARM naďalej ostane neutrálny, no netreba dávať na takéto rečičky.

Nvidia touto akvizíciou sleduje jediné – pretlačiť svoje mobilné čipy do smartfónov. Spoločnosť sa o to snažila už v minulosti so svojimi Tegra procesormi, v konečnom dôsledku však neuspela. Tegry síce disponovali enormným grafickým výkonom a boli niekoľko rokov pred konkurenciou, zaostávali však v ďalších aspektoch a prakticky žiadna mobilná hra či aplikácia v tom čase nevedela využiť tak vysoký grafický výkon. Vysoká cena tak nakoniec Nvidia Tegra procesory odsúdila k zániku.

Regulátori Nvidii nemusia povoliť akvizíciu ARMu

Po akvizícii ARMi môžeme s určitosťou očakávať návrat Nvidie do tohto priestoru. Momentálne však ešte nie je jasné, či k nej dôjde. K slovu sa ešte môžu dostať regulátori. Nvidia si bude musieť kúpu ARM obhájiť pred protimonopolným úradom a to rozhodne nebude jednoduché.

Nové high-end GPU od Nvidie je na trhu! Ako obstála Geforce RTX 3080?

Grafická karta RTX 3080 sklamala, má však obrovský ťažobný výkon!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance