Nvidia kúpi ARM za 40 miliárd a vytvorí najväčší silikónový monopol

2

Viete ako zarobiť 4-5% mesačne?

Zúčastnite sa nášho webináru:

Gigantický výrobca grafických kariet kupuje britskú spoločnosť ARM. Softbank ju predá za rekordných 40 miliárd dolárov. Nvidia tak výrazne posilní svoju pozíciu na trhu a získa ohromný vplyv nad tisíckami spoločností, ktoré využívajú technológie od ARMu. Medzi nimi je aj gigant Apple.

Máme tu ďalšiu obrovskú akvizíciu v technologickom sektore. Nvidia kupuje dizajnéra jadier ARM. Výrobcovia procesorov používajú tieto jadrá v stovkách rôznych procesorov. Licencie od ARMu využíva Apple, Qualcomm, Samsung, Huawei a mnoho ďalších firiem. Spoločnosť ARM bola počas svojej histórie vždy neutrálna. Ich jadrá sú slabšie, no spotrebovávajú menej energie než tie od Intelu či AMD a tak sa stali populárnymi v mobilných zariadeniach. V posledných rokoch však rozdiel vo výkonnosti prakticky zmizol a Apple nedávno vyhlásil, že všetky ich zariadenia budú využívať jadrá od ARMu.

Zaujíma vás ako ARM za posledných desať rokov dobyl svet výpočtovej techniky a narobil obrovské problémy Intelu a AMD? Prečítajte si článok: Moorov zákon žije ďalej! – Tektonické pohyby vo svete výpočtových technológií navždy zmenia informatiku

Čaká nás návrat Nvidia Tegra čipsetov?

Pre Nvidiu je uzavretie tejto dohody obrovská výhra. Ich grafické karty využíva drvivá väčšina desktopov a notebookov s dedikovanou grafikou a akvizíciou ARMu sa konečne dostanú aj do biznisu s mobilnými zariadeniami. CEO Nvidie síce po ohlásení akvizície potvrdil, že ARM naďalej ostane neutrálny, no netreba dávať na takéto rečičky.

Nvidia touto akvizíciou sleduje jediné – pretlačiť svoje mobilné čipy do smartfónov. Spoločnosť sa o to snažila už v minulosti so svojimi Tegra procesormi, v konečnom dôsledku však neuspela. Tegry síce disponovali enormným grafickým výkonom a boli niekoľko rokov pred konkurenciou, zaostávali však v ďalších aspektoch a prakticky žiadna mobilná hra či aplikácia v tom čase nevedela využiť tak vysoký grafický výkon. Vysoká cena tak nakoniec Nvidia Tegra procesory odsúdila k zániku.

Regulátori Nvidii nemusia povoliť akvizíciu ARMu

Po akvizícii ARMi môžeme s určitosťou očakávať návrat Nvidie do tohto priestoru. Momentálne však ešte nie je jasné, či k nej dôjde. K slovu sa ešte môžu dostať regulátori. Nvidia si bude musieť kúpu ARM obhájiť pred protimonopolným úradom a to rozhodne nebude jednoduché.

Nové high-end GPU od Nvidie je na trhu! Ako obstála Geforce RTX 3080?

Grafická karta RTX 3080 sklamala, má však obrovský ťažobný výkon!

1 2 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Adam

Chyba v nadpise…. Poslednú dobu išla vaša kvalita naozaj dole

Milan

Tento článok má zmiatol. Poprosím autora nech si ešte raz prečíta čo napísal.