Dnes boli predstavené nové grafické karty Radeon série 6000 a Nvidii vypálili kurník. AMD vyhráva na všetkých frontoch!

Spoločnosť AMD v priebehu jedného mesiaca obrátila celý svet výpočtových technológií naruby. Po predstavení nových Ryzen 5000 procesorov a Zen 3 architektúry vo všetkých ohľadoch prekonala Intel a teraz to isté urobila Nvidii! Nové Big Navi Radeony sú výkonnejšie, než grafické karty od Nvidie. Po celých desaťročiach sme sa tak konečne dostali do situácie, kedy konečne dáva zmysel postaviť počítač s červeným CPU a GPU od AMD!

Poďme sa teda pozrieť, čo nám prináša nová RDNA2 GPU architektúra od AMD.

7nm výrobný proces a dvakrát vyšší výkon

Nové RDNA2 grafické karty sú, rovnako ako tie staré, vyrobené rovnakým 7nm výrobným procesom od TSMC. To na prvý pohľad nevyzerá dobre, no AMD sa napriek tomu podarilo zvýšiť výkon na dvojnásobok a znížiť spotrebu na polovicu.

Inak povedané, tieto karty žerú rovnako veľa energie ale sú dvakrát výkonnejšie. To je skvelý výsledok v porovnaní s Nvidiou.

StormGain

Ray tracing aj pre AMD zákazníkov! + Fidelity effects

Nvidia pred troma rokmi po predstavení nových kariet všetkých zaskočila ray tracingom (simulácia fotónov). Vďaka tomu je možné renderovať oveľa krajšie a realistickejšie osvetlenie v hrách a AMD na to nemalo odpoveď.

AMD Radeon 6000 ray tracing
AMD Radeon 6000 – ray tracing a ďalšie pokročilé funkcie

Netrvalo však dlho a nové Radeony majú plnú podporu tejto revolučnej funkcie. Ray tracing akcelerátory sú po novom zabudované v každom jadre. Vďaka tomu dokážu spustiť akúkoľvek modernú hru s implementovaným Ray tracingom.

Okrem toho prinášajú aj Fidelity effects – nový open source toolkit od AMD, ktorý akceleruje pokročilé úpravy obrázkov, odstraňuje šum atp. Hardvérový Ray Tracing v nových Radeonoch je podľa AMD 10x rýchlejší, než softwarová impementácia tejto funkcie.

Infinity cache systém pre zrýchlenie operačnej pamäte

V našom poslednom článku o nových Radeonoch sme špekulovali, že by mohli prísť so systémom cache pamätí, ktoré výrazne zrýchlia fungovanie GDDR6 pamäte. Pri normálnom fungovaní totiž často vznikajú úzke miesta (bottleneck), ktoré spomaľujú výpočty. Infinity cache je zodpovedná za 40% zvýšenie výkonu nových grafických kariet.

Vylepšenie výkonu medzi RDNA a RDNA2 architektúrami
Navýšenie výkonu medzi RDNA a RDNA2 architektúrami

Radeon 6000 karty tak nestrácajú výkon ani pri renderovaní vysokých rozlíšení aj napriek obmedzenej 256-bitovej zbernici, ktorú GDDR6 pamäť využíva.

V druhej časti tohto článku zhrnieme všetko o samotných Radeon RX 6900 XT, RX 6800 XT a RX 6800 grafických kartách.

>>Prejsť na druhú časť<<<

AMD vs. Nvidia – Po predstavení nových Radeonov je úplne jasné, kto vyhral

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre