Stal sa z AMD líder trhu? Ryzen 5000 Zen 3 procesory zničili Intel

BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť AMD ešte pred pár rokmi každý považoval za výrobcu druhotriednych grafických kariet a slabých procesorov, ktoré ďaleko zaostávali za konkurenciou. Dokonca tak ďaleko, že Intel si v posledných desiatich prakticky užíval monopol na trhu desktopových CPU. To všetko sa zmenilo v decembri 2016, keď boli predstavené procesory série Ryzen založené na Zen architektúre. Tento mesiac prichádza na trh štvrtá generácia a Intel je na kolenách. Na Ryzen 5000 nemá žiadnu odpoveď.

Ako sa AMD podarilo za štyri roky predbehnúť Intel?

AMD za to vďačí zaujímavej zhode náhod. jednak je pravda,že Zen architektúra je skutočne revolučná. Spoločnosť je schopná pracovať na niekoľkých generáciách procesorov naraz a pridávať jadrá nie je problém vďaka čipletovému dizajnu.

Zen je rozhodne revolučná architektúra a AMD si za ňu zaslúži obrovskú pochvalu, no spoločnosť za svoje vedúce postavenie na trhu vďačí skôr Intelu. Tento technologický gigant sa totiž už štyri roky nevie pohnúť od svojho 14nm výrobného procesu. AMD výrobné procesy nerieši a používa to, čo je práve na trhu. Vďaka spolupráci s TSMC sú Ryzen procesory vyrobené 7nm procesom, čo dáva červenému tímu obrovský náskok.

Nové Ryzen 5000 procesory tak ničia Intel vo všetkých kategóriách. Menovite:

  • jednovláknový výkon (rýchlejšie aj v hrách)
  • viacvláknový výkon
  • cena CPU
  • cena matičnej dosky
  • spotreba energie
  • kompatibilné sockety so Zen 2 procesormi (nepotrebujete novú matičnú dosku)
  • podpora PCI-Express 4.0 (vďaka novým herným konzolám dôležité pre hry)

Ak teda premýšľate nad upgradom, teraz je skvelá doba. Svoje PC si môžete vylepšiť napríklad 8-jadrovým Ryzen 7 5800X procesorom s taktom 3,84 GHz, turbo boost módom až na 4,7 GHz, 32MB L3 cache za necelých 450 € ktorý rozbije prakticky všetky i7 od Intelu. A ak vám osem jadier príde málo, môžete skúsiť Ryzen 9 CPU-čka z 12 či 16 jadrami. Pre menej náročných je pripravený Ryzen 5 so 6 jadrami.

Všetky procesory sú pritom založené na rovnakom 8-jadrovom čipletovom dizajne, čo AMD výrazne zjednodušuje vývoj a výrobu. Viac sa o nových procesoroch dozviete v našom prehľade:

AMD ničí Intel, nové Ryzen 5000 CPU so Zen 3 architektúrou – Modely, cena a všetko čo potrebujete vedieť

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: