Walmart chce využívať blockchain pre AI drony a robotov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Blockchain sa pomaly, ale isto prediera do sveta bežných spotrebiteľov. Dokazuje to mnoho spoločností, ktoré sa začínajú zaoberať možnosťami implementácie blockchainovej technológie. Teraz sa medzi ne chystá pridať aj obchodný reťazec Walmart.

Maloobchodný gigant Walmart Inc., sídliaci v Arkansase v Spojených štátoch amerických, sa chystá pridať k spoločnostiam, ktoré sa rozhliadajú po možnostiach zavedenia blockchainovej technológie. Walmart chce technológiu využívať pre logistický prehľad vo svojom dodávateľskom odvetví. Spoločnosť preto vytvorila blockchainový systém založený na robotickej pracovnej sile. Predovšetkým však podala žiadosť o preskúmanie projektu, ako aj patentu, na Americký úrad pre patenty a ochranné známky (USPTO).

Blockchainom k autonómnej logistike

V patentovom dokumente zverejnenom 30. augusta je popísané, že projekt sa zameriava na technológiu používanú na “autentizáciu autonómnych elektronických zariadení v teréne”. To by podľa spoločnosti malo zaistiť bezpečnosť dodávok a logistiky.

Ďalej sa v patentovom dokumente vysvetľuje:

V príkladných prevedeniach sa môžu dve autonómne elektronické zariadenia, ako sú drony alebo autonómne roboty pre domácnosť, vzájomne autentizovať za použitia tu (v dokumente) popísaných bezpečnostných postupov.”

Z dokumentu teda vyplýva, že systém má byť použitý napríklad na logistiku tovaru pomocou dronov či iných autonómnych zariadení. Blockchain má okrem iného slúžiť na vzájomnú komunikáciu a autentizáciu medzi týmito zariadeniami, teda dronmi, robotmi, čí ďalšími zariadeniami na báze umelej inteligencie.

Mohlo by vás zaujímať: Amazon, Microsoft a adopcia blockchainu

Overovanie bude prebiehať pomocou párov blockchainových kľúčov. Prvý overovací signál bude zahŕňať prvý kľúč a druhý overovací signál bude obsahovať druhý kľúč. Kombinácia týchto dvoch kľúčov bude použitá na vzájomné určenie identity dvoch autonómnych zariadení.

Hlavná úloha blockchainu tkvie nielen v prenose jednotlivých dát, ale predovšetkým v ich zabezpečení. Jednotlivé prenášané dáta má ochrániť pred neoprávnenými zásahmi do systému a manipuláciou s dátami a bezpečnostnými opatreniami. Rovnako bude slúžiť na zaznamenávanie dát, vrátane jednotlivých autentizácií a identifikácií.

Tip redakcie: V Paríži prebehne prvá politická blockchainová konferencia

Záver

Za zmienku však stojí, že spoločnosť podala podobnú žiadosť na patentový úrad už v januári. Konkrétne sa týkala patentu s názvom “Systémy, zariadenia a metódy pre autentizáciu autonómnych robotov v teréne”. Zdá sa teda, že sa s myšlienkou autonómnych zariadení pre účely logistiky pohrávajú už dlhšiu dobu, z čoho plynie, že sa spoločnosť snaží zostať v čele technologického pokroku. A nie je zďaleka jedinou. Nedávno napríklad prišli s podobným oznámením spoločnosti Amazon a Starbucks. Tieto spoločnosti však plánujú využívať blockchain predovšetkým na zaistenie transakcií. Vyzerá to, že príchod blockchainu do nášho bežného života sa nezadržateľne blíži.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal.

Zdroj:
blokt.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.