OPEC+ nezníži ťažbu ropy. Zdroj: shutterstock.com/New Africa

Aliancia producentov ropy OPEC+ dnes na svojom zasadnutí rozhodla, že nebude reagovať na zastropovanie cien ruskej ropy zo strany EÚ a štátov G7. Najväčší producenti ropy tak neznížili ťažbu ropy, aby zabránili poklesu ceny ropy na trhoch v dôsledku sankcií zo strany Západu.

Krajiny OPEC+ naposledy znížili ťažbu ropy na zasadnutí v októbri o 2 milióny barelov, aby zastavili cenový pokles ropy. V decembri sa plánovalo zastropovanie ceny ruskej ropy, ktoré mohlo viesť k úplnému prerušeniu dovozu ruskej ropy, pričom analytici denníku Wall Street Journal predpokladali, že reakciou krajín OPEC+ bude opätovné zníženie ťažby.

Čítaj tiež: Aktuálne: EÚ zastropovala cenu ruskej ropy

Podľa posledných správ krajiny OPEC+ nezvažujú riešiť otázku produkcie ropy do najbližšieho zasadnutia, ktoré bude 4. júna. Wall Street Journal však upozorňuje, že v prípade potreby sa krajiny vedia „kedykoľvek sa stretnúť a v prípade potreby prijať okamžité dodatočné opatrenia na riešenie vývoja na trhu“.

Graf: cena ropy Brent
Graf: cena ropy Brent. Zdroj: Tradingview

Cena ropy môže ďalej klesať

Vysvetlením, prečo OPEC+ napriek krokom Západu neznížil ťažbu, je neistota v otázke dopytu po rope, predovšetkým zo strany Číny, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Čína dlhodobo bojuje s novými ohniskami covidu, ktoré vedú k pravidelným a plošným lockdownom, obmedzenej prevádzke výroby v továrňach a zníženiu medzinárodného dovozu. Každá negatívna správa z Číny ovplyvňuje cenový vývoj ropy, čo je aj hlavné vysvetlenie, prečo sú krajiny OPEC+ opatrné pri znižovaní objemu ťažbu.

Trh s ropou na túto informáciu zatiaľ nereagoval, keďže je víkend a burzy sú zatvorené. Dnes po 24:00 sa však otvárajú, čo po dnešných správach zvyšuje pravdepodobnosť, že sa ropa ďalej prepadne. Kroky Západu a krajín G7 a neistota v rozsahu dopytu po rope sa môžu čoskoro pozitívne prejaviť na cene benzínu, čo poteší motoristov.

Čítaj ďalej: Aktuálne: Európska centrálna banka varuje pred Bitcoinom, ohrozuje vraj banky