Aktuálne: EÚ zastropovala cenu ruskej ropy

Ekonomika Ropa: EÚ schválila embargo na ruskú ropu
Ropa: EÚ schválila embargo na ruskú ropu. Zdroj: shutterstock.com/Harold Escalona
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Európska únia dnes rozhodla o výške zastropovania cien na ruskú ropu. Stalo sa tak po niekoľkodňových rokovaniach. Snaha o stanovenie stropu je na jednej strane výsledkom prebiehajúcej vojny na Ukrajine, na druhej rastom ceny ropy, ktorá počas roka 2022 výrazne narástla.

EÚ zastropovala ceny ruskej ropy

EÚ stanovila cenový strop 60 dolárov (56,94 eura) za 1 barel (159 litrov) ruskej ropy. Táto cena nie je konečná, keďže vzhľadom na cenové pohyby sa bude v priebehu času upravovať. Do platnosti by po schválení štátov G7 mala vstúpiť do platnosti 5. 12. v pondelok, ako informuje agentúra TASR.

Cieľom zastropovania je zabrániť prílišnému rastu ceny ropy a oslabiť ruskú ekonomiku a tým aj ruskú agresiu na Ukrajine, ktorá je podľa západných analytikov do veľkej miery financovaná ziskami z predaja ruských energetických a pohonných zdrojov. Aby bol tento strop efektívny, musí znížiť zisky Ruska a musí sa aplikovať jednotne.

Na zastropovanie ceny existujú rozdielne pohľady. V prípade Maďarska, ktoré zastropovalo ceny pohonných hmôt, sme boli svedkami kritiky zo strany ekonómov aj predstaviteľov EÚ. V prípade celoplošného zastropovanie cien ropy v rámci štátov EÚ sa toto rozhodnutie vníma skôr ako morálna nutnosť, než ekonomicky správny krok.

Ďalším problémom, ktorému môže tento krok čeliť, je zvýšenie importu ruskej ropy krajinami ako je Čína a India. Tie po vypuknutí vojny na Ukrajine zvýšili svoje nákupy, pričom Ruská federácia im predáva ropu v zľave. Už dnes máme k dispozícii údaje o tom, že ruská ropa aj naďalej putuje na Západ, a to buď v rafinovanej podobe alebo cez nastrčené spoločnosti.

Graf: cena ropy Brent

Graf: cena ropy Brent. Zdroj: Tradingeconomics

S rozhodnutím EÚ nesúhlasí Ukrajina, ktorá považuje súčasný strop vo výške 60 dolárov za príliš vysoký. Podľa hovorcu ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrija Jermakova by sa mal stanoviť strop až na 30 dolárov.

„Aj tak dosiahneme náš cieľ a ruská ekonomika bude aj tak zničená. A Rusko samotné bude musieť zaplatiť a zodpovedať sa za svoje zločiny,” uviedol Jermakov.

Rusko kroky EÚ a G7 považuje za porušenie pravidiel voľného trhu. Ďalším faktorom, ktorý môže výrazne ovplyvniť cenu ropy, je reakcia krajín OPEC-u. Tie totiž zvažujú zníženie ťažby ropy pre dosah sankcií proti Rusku a zastropovanie cien. Podľa banky Goldman Sachs je vysoká pravdepodobnosť, že najväčší exportéri ropy na svete podniknú kroky smerom k zastaveniu poklesu cien ropy, aby tak obmedzili dosah západných sankcií a zabránili poklesom ziskov. Rozhodovať sa o tom bude už zajtra, pričom sa už zohľadní aj rozhodnutie EÚ a štátov G7.

Medzitým sa cena ropy Brent obchoduje za 85,863 dolára za barel. Posledné maximum ropa dosiahla v marci 2022, keď sa 1 barel predával za vyše 130 dolárov.

Čítaj tiež: Aktuálne: Európska centrálna banka varuje pred Bitcoinom, ohrozuje vraj banky