Finančný špecialista Morgan Housel: väčšina investorov príde o peniaze. Aké sú príčiny?

Ekonomika Morgan Housel a psychológia peňazí
Morgan Housel a psychológia peňazí. Zdroj: YouTube/Grab Official
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Finančný poradca a špecialista na tzv. psychológiu peňazí Morgan Housel varuje, že väčšina ľudí, ktorá pravidelne investuje, je stratová. Keďže počet investorov aj vďaka popularizácii kryptomien rastie, ide o závažný údaj. Prečo je teda takmer každý investor stratový?

Psychológia peňazí

Morgan Housel patrí medzi popredných špecialistov na investovanie a finančné poradenstvo. Preslávil sa svojou knihou Psychológia peňazí, ktorá vyšla aj v slovenčine (Aurora, 2020), stala sa medzinárodným bestsellerom a ktorá zhŕňa najzákladnejšie princípy toho, ako ľudia rozmýšľajú o peniazoch. Housel v nej vysvetľuje, prečo finančné myslenie nie je pre nás prirodzené a prečo robíme takmer vždy zlé rozhodnutia pokiaľ ide o peniaze.

O vysokej miere neúspešných investorov Housel píše:

Štatistiky ukazujú, že 85 % veľkokapacitných aktívnych manažérov neporazilo
index S&P 500 za poslednú dekádu…

Index S&P 500 má priemernú výnosnosť vrátane bear marketov okolo 10 %. Z tohto údaju vyplýva, že väčšina špičkových investorov, ako varuje Housel, nezvláda ani len poklesy najväčšieho indexu, ktorý patrí ešte medzi konzervatívne investície.

Jedným z dôvodov, prečo je to tak, je nejednoznačnosť investičnej stratégie. Pokiaľ ste investor, ktorý sleduje investičné horizonty v rokoch, poklesy na trhoch sú vám ukradnuté. Problém nastane vtedy, pokiaľ sa začnete zameriavať na rozhodnutia investorov, ktorí používajú inú stratégiu, napríklad predaj akcií počas rastového cyklu. Kombinovanie a špekulovanie s investičnými stratégiami je cesta do finančného pekla.

Investičná stratégia musí byť jednoznačná

Investičná stratégia musí byť jednoznačná. Zdroj: shutterstock.com/

Lovci a zberači a investovanie

Aby sme pochopili, prečo je človek od prirodzenosti mizerný investor, pozrime sa na správanie našich predkov. Jedným z príkladov je amazonský kmeň Pirahov. Členovia tohto kmeňa reprezentujú jeden zo znakov, ktorý je univerzálny pre kmene lovcov a zberačov po celom svete: neriešia príliš budúcnosť. Pirahovia dokonca pre budúcnosť nemajú ani len slovo. Robiť si zásoby do budúcnosti je pre nich absurdné a nerozumné, veď zajtra tu už nemusia ani byť. Netrápia sa tým.

Toto sú mentálne a biologické mechanizmy, ktoré formujú aj naše pohľady na investovanie. Život sa realizuje v prítomnosti a riešiť príliš budúcnosť je sčasti nerozumné, zajtra ma totiž môže zraziť auto alebo dostanem infarkt. Na druhej strane, kapitalistická spoločnosť stojí na predpoklade budúcnosti, čo nás núti si vytvárať aj zásoby pre prípad, že by sme prišli zajtra o prácu, dôchodkové sporenie, keďže vieme žiť dlhšie, no už nevládzeme toľko pracovať a pod.

Preto investovať do veľkej miery znamená ísť proti vlastnej podstate. Je to niečo, čo robíme napriek tomu, čo intuitívne cítime. Vidieť, ako nám klesá portfólio, je bolestivé a tlačí nás to konať. Sme tu a teraz a strata je tu s nami. Zmena trendu sa, pochopiteľne, javí ako nezmyselná, keď je najhoršie. No ekonomické dejiny nás učia jedno, čo si musíme pripomínať: nič nerastie večne, nič neklesá večne.

Pokiaľ budete na toto pamätať, vyhnete sa chybným rozhodnutiam, ktoré robí väčšina investorov.

Čítaj ďalej: Pozor: tieto fakty naznačujú, že Bitcoin môže klesnúť až na hranicu 9 100 dolárov!