Z ARCHÍVU – Viete, aký je fundamentálny rozdiel medzi Bitcoinom, ropou a zlatom? – možno vás to prekvapí

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na to, aby sme si vedeli zodpovedať otázku položenú v nadpise tohto článku, musíme najskôr spomenúť spoločné znaky. Bitcoin, ropa aj zlato mali počas svojej dlhšej či kratšej histórie značné cenové výkyvy. Rovnako tak ich hodnota bola v určitých fázach označovaná ako bublina a na ťažbu všetkých troch komodít treba vynaložiť isté úsilie.

Existujú však zásadné rozdiely najmä pokiaľ ide o sledovanie toho, čo sa stane s ich dostupnosťou po tom, ako sa dramaticky zvýši ich cena. Používateľ @WallSt_Dropout zverejnil na Twitteri niekoľko zaujímavých grafov, ktoré vám sprostredkovávame nižšie a ktoré nám umožnia lepšie pochopiť jednotlivé rozdiely.

Ropa

Každé výraznejšie zdraženie ropy ma za následok okamžitú reakciu producentov tejto komodity. Vyššia cena nimi dodávaného produktu ich totižto motivuje investovať viac do kapacít infraštruktúry určenej na ťažbu.

Z grafu je krásne vidieť, ako v čase, kedy produkcia ropy prevyšovala dopyt, došlo k poklesu ceny. Vzhľadom k tomu, že pre ťažobné spoločnosti sa v danej situácii neoplatilo produkovať také množstvo ropy, objem ťažby sa adekvátne znížil. Týmto krokom vyvolali de facto znovu dopyt a mohli rozbehnúť ťažbu na vyššie obrátky.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zlato

Viac-menej to isté platí aj pre zlato. Z grafu nižšie je vidieť, že akonáhle sa zvýšila jeho cena, primerane k tomu zareagovali aj spoločnosti zvýšením ťažby tohto kovu. Následne v roku 2012, kedy došlo k poklesu hodnoty tejto komodity, ustálila sa aj jej ťažba.

gold_chart

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok Inverzná korelácia medzi kryptomenami a zlatom

Bitcoin

V prípade Bitcoinu však pozorujeme pravý opak voči dvom vyššie spomenutým komoditám. V roku 2010, keď bola odmena za vyťaženie bloku značne vyššia ako je tomu dnes, sme boli svedkami podstatne nižšej ceny za 1 BTC. Následne, keď cena Bitcoinu rástla, odmena pre ťažiarov sa znižovala.

Bitcoin

Neexistuje teda rovnaký cyklický vzťah medzi ponukou a dopytom ako je tomu v prípade ropy a zlata. To je samozrejme spôsobené samotnou podstatou tejto kryptomeny. Odmena za ťažbu sa totižto vyťažením každých 210 000 blokov znižuje o polovicu. V súčasnosti tak mineri získavajú za jeden blok 12,5 BTC. Podľa Bitcoinblockhalf.com klesne odmena už v máji 2020 na 6,25 BTC.

Znižovaním odmeny za ťažbu sa nám podsúva otázka, akým spôsobom budú mineri odmeňovaní a motivovaní po roku 2140, teda v čase, keď spomínané odmeny za vyťaženie jednotlivých blokov “skončia”. Odpoveď je jednoduchá – transakčné poplatky. Na rozdiel od spoločností zameraných na dolovanie zlata, či ropy, si Bitcoin mineri účtujú transakčné poplatky za spracovanie vašej požiadavky (platby) v sieti.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Aj keď ide o značne vzdialenú budúcnosť, bude nevyhnutné, aby transakčné poplatky za Bitcoin boli pre minerov dostatočne motivujúce. S ubúdajúcou odmenou popísanou vyššie to bude totižto jediný príjem pre ťažiarov. Na rozdiel od zlata, či ropy sa v prípade tejto kryptomeny bavíme o fixnom množstve, ktoré sa raz dostane do obehu. A to je presne dôvod, prečo nemôžeme aplikovať odraz ponuky a dopytu na vývoj ceny tak, ako pri klasických komoditách typu drahé kovy alebo ropa.

Do roku 2140 je však ďaleko a nikto z nás, kto číta tento text, sa ho pravdepodobne nedožije. Takže mineri ťažte, kým sú odmeny aké sú, traderi obchodujte a hodleri nezabudnite včas predať, nech si zisk užijete aj inak ako len pozeraním na stav účtu vo vašej hardware peňaženke 🙂

Čo čítať ďalej

Predbehne niekedy Ethereum Bitcoin? Argumenty pre a proti Flippeningu

Zdroj:
news.bitcoin.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.