Zlato pokračuje v raste.
Zlato pokračuje v raste. Zdroj: Shutterstock.com/Alexander Limbach

Tento týždeň bol pre väčšinu krypto-sveta veľmi zaujímavý. Bola skúšaná najmä trpezlivosť nováčikov a to, ako sa zachovajú pri pohľade na svoje prvé veľké straty. Asi každý z nás dúfa, že korekcia, ktorú sme zažili, je už za nami. Ale nájdu sa aj takí, ktorí z nej veľmi profitovali.

CoinInvest

Daniel Marburger, riaditeľ CoinInvestu, spoločnosti sídliacej v Európe sa vyjadril, že spoločnosť predala v jeden deň viac ako 30 kilogramov zlata. CoinInvest teda v utorok 16-teho januára predala zlato v hodnote viac ako 1,2 milióna dolárov. Stalo sa tak práve v deň, kedy sa trh s kryptomenami začal rapídne prepadať. Viac ako 40% strata na cene väčšiny kryptomien mohla spôsobiť prudký rast ceny zlata. Daniel Marburger rovnako vyhlásil, že v ten istý deň predaj zlatých mincí narástol až päťnásobne. V rozhovore pre Bloomberg prehlásil:

„Utorok bol poriadne bláznivý deň. Celý deň mi volali a písali zákazníci s jedinou otázkou a to, ako sa dajú vymeniť kryptomeny na zlato.“

GoldCore

Veľmi podobná situácia nastala aj v Írskej spoločnosti GoldCore LTD. Narozdiel od CoinInvestu však z GoldCoru zákazníci vyberali peniaze z kryptomien oveľa dlhšiu dobu. Podľa štatistík uvedených touto spoločnosťou, ich zákazníci posledné 3 mesiace vyberali peniaze z kryptomien a presúvali ich práve do zlata. Riaditeľ GoldCoru, Mark O´Byrne, informoval Bloomberg pomocou emailu:

„Zákazníci vyjadrili svoje znepokojenie ohľadom prudkého rastu kryptomien a priznali, že takýto rast je neudržateľný. Myslíme si, že naši klienti sami zistili, že digitálne aktíva sú omnoho riskantnejšie ako tradičné, bezpečné spôsoby investovania akým je napríklad zlato.“

Zaujímavosť na záver

Začiatkom decembra 2017, keď kryptomeny zažívali jeden z najväčších boomov v histórií, Larry McDonald, predstaviteľ ACG Analytics informoval, že ich investori menia zlato práve za kryptomeny. Larry McDonald potvrdil v rozhovore pre CNBC, že počas novembra a decembra investori vykazovali značnú náklonnosť práve voči kryptomenám.

Toto prelievanie peňazí zo zlata do kryptomien a z kryptomien do zlata čiastočne potvrdzuje negatívnu/inverznú koreláciu. To, či to bude pokračovať aj naďalej je otázne. Každopádne je minimálne pozoruhodné ako je trh zlata ovplyvňovaný vývojom na trhu s kryptomenami.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.