Teslu neprijali do S&P 500, aj keď splnila podmienky – Chcete vedieť prečo?

1

Elon Musk na začiatku júla oslavoval po tom, čo Tesla ohlásila štvrtý kvartálny profit v rade. Splnila tak všetky podmienky na prijatie do indexu S&P 500. Akcie americkej automobilky na to zareagovali masívnym rastom, ktorý ešte urýchlilo oznámené delenie akcií. Za dva mesiace sme tak zaznamenali pumpu z 220 $ na takmer 500 $. V septembri však bullrun skončil a hodnota Tesly padla o takmer tretinu. A do tohto dumpu správcovia S&P 500 minulý piatok oznámili, že Teslu neprijali.

S&P 500 je index, ktorý kopíruje váženú hodnotu 500 najväčších amerických firiem. Tesla patrí do prvej päťdesiatky. Dôvody odmietnutia však neboli udané a Tesla toto rozhodnutie tiež odmietla komentovať.

Do indexu sa však dostala e-commerce spoločnosť ETSY (ETSY), farmaceutická spoločnosť Catalent (CTLT) a výrobca testovacieho zariadenia Teradyne (TER). Všetko podstatne menšie firmy, než samotná Tesla.

Môže vás zaujímať: Nenažrané americké trhy na ceste ku kolapsu – Ako to ovplyvní Bitcoin?

Prečo Tesla nebola prijatá do S&P 500, aj keď splnila všetky podmienky?

Po internete sa samozrejme okamžite začali šíriť konšpiračné teórie o tom, ako vláda potichu podporuje ropné spoločnosti (Tesla vyrába iba elektrické autá) alebo že proti Elonovi Muskovi vzniklo spiknutie a podobné hlúposti. Ja si však myslím, že realita je oveľa jednoduchšia.

Index S&P 500 pasívne kopíruje množstvo fondov v aj mimo USA. V týchto fondoch majú investované desiatky, možno aj stovky miliónov ľudí, nehovoriac o bankách. Ľudia si tak sporia na dôchodky, nehnuteľnosti.

Podmienky na vstup do S&P 500 sú iba orientačné. Ide o minimálne nároky, ktoré musí splniť každá firma. Správcovia tak odfiltrujú 99% zlých investícií, ale nie úplne všetky. My na Kryptomagazine sme všetci obrovskí fanúšikovia Tesly a nedáme na túto firmu dopustiť. Neodporúčame však zatiaľ nakupovať akcie tejto automobilky, pretože ide o zlú investíciu. Aj na súčasnej cene (380 $) sú neskutočne predražené.

Ak by S&P 500 zaradil Teslu do svojho portfólia, automaticky by to znamenalo nákup akcií Tesly za desiatky miliárd dolárov. A nech už sa na to pozerám akokoľvek, neviem sa ubrániť pocitu, že by to bola veľmi zlá investícia, ktorá by poškodila reputáciu S&P 500. Tesla bola minulý piatok (a stále je) zlá investícia a preto bola spoločnosť odmietnutá. Ak bude naďalej podávať skvelé výkony, vykazovať zisky a zvyšovať predaje, veľmi ľahko sa môže stať, že na konci roka bude prijatá nie len do S&P, ale aj do ďalších veľkých indexov.

Warren Buffett – Investovať do Ameriky môže byť chyba, peniaze posiela do Japonska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Ferdo

„My na Kryptomagazine sme všetci obrovskí fanúšikovia Tesly a nedáme na túto firmu dopustiť. Neodporúčame však zatiaľ nakupovať akcie tejto automobilky, pretože ide o zlú investíciu. Aj na súčasnej cene (380 $) sú neskutočne predražené.“ – Znamená to že vy v kryptomagazine nemáte žiadne akcie tesly? Alebo máte? Ak áno aká bola vaša nákupná cena za koľko akcii? Radíte teda pri súčasnej cene predávať?