[VIDEO] Franky Zapata na flyboarde: Takto vyzerá budúcnosť lietania!

Anycoin pc bannerBitmarkets

Nebojácny inventor Franky Zapata v nedeľu preletel Lamanšský prieliv na flyboarde. Napravil tak nepodarený pokus spred týždňa, kedy spadol do vody pri snahe dotankovať. Pozrite sa, ako vyzerá budúcnosť individuálneho lietania!

Kto je Franky Zapata?

Franky Zapata je bývalý majster na vodných skútroch, ktorý si zmyslel, že lietanie na doske podobnej skateboardu by bolo skvelé. Navyše, každý predsa sníva o lietaní! Keďže flyboard pred tromi rokmi nik nevyvíjal, pustil sa do práce a vymyslel ho sám. Dnes žne slávu vďaka snu, ktorému tvrdohlavo verí.

Ako to už s inovátormi býva, Frank Zapata na svoje experimentovanie aj nešťastne doplatil. Pri svojom úplne prvom leteckom pokuse v garáži prišiel o časti dvoch prstov, ktoré sa dostali do turbín. Našťastie ho tento nezdar neodradil od ďalších snáh.

Zdá sa, že kreativita patrí k jeho životu. Franky Zapata odišiel zo školy, keď mal 16 rokov. Okrem toho, že má dyslexiu je i farboslepý. To mu značne znevýhodňovalo pozíciu na pretekoch vo vodných skútroch, keďže rôznofarebné bójky ukazujú cestu buď vľavo alebo vpravo. Zapata sa aj tu dokázal vynájsť – trpezlivo sa držal za súpermi na druhom alebo treťom mieste a predbehol ich až v poslednom kole.

„Kaskadér, pilot, podnikateľ, vynálezca – nie som si istý, kým som, z každého kúsok a nič zároveň,” uviedol nedávno Zapata.

Prelet cez Lamanšský prieliv

V nedeľu sa Frankymu Zapatovi podarilo preletieť 35 kilometrov za 22 minút. Na ceste ho sprevádzali tri helikoptéry a raz musel zastaviť na lodi, aby dotankoval. Podľa indikátorov na prilbe dokázal ísť rýchlosťou až 160 – 170 km/h. Keď sa blížil k anglickému pobrežiu, začal lietať cikcakovito, aby uvoľnil svaly v nohách, ktoré boli už značne unavené. Vyzerá to jednoducho, no okrem technických vychytávok flyboard vyžaduje i fyzickú silu a hodiny praktického tréningu. Zapata prelet na druhý pokus zvládol a po pristátí nechýbala radosť ani slzy dojatia.

„Bol som takmer na hranici svojich možností – mal som ešte dosť paliva na ďalších približne 10 km. Možno by som bol zvládol ešte 5 alebo 6,” uviedol Zapata.

Franky Zapata a budúcnosť flyboardov

Aké sú ďalšie plány Frankyho Zapatu? S flyboardom chce lietať vo väčších výškach, čo bude vyžadovať zakomponovanie padáka, kyslíkovej nádrže aj navádzacieho systému. Na ďalší vývoj získal aj grant od francúzskeho ministerstva obrany – preto sú možné aplikácie flyboardu v armáde. Okrem toho sa zaoberá vývojom lietajúceho auta, ktoré zvládne pilotovať každý. Predsa len, flyboardy sú fyzicky relatívne náročné mašinky!

Čo myslíte, dokáže si flyboard v budúcnosti vybojovať miesto na trhu? Alebo sú pre vás lietajúce autá lákavejšie?

Čo čítať ďalej?

[INTERVIEW] Elon Musk o ceste na Mesiac a Mars – Kedy navštívime tieto telesá?

Zdroj:
techxplore.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.