Verejná spoveď kryptocelebrít (časť 5.)

Čaká nás posledná časť seriálu, v ktorom slávne osobnosti kryptomien odpovedajú na 6 rovnakých otázok. V predošlých 4 častiach sme vám  sprostredkovali odpovede spolu až 11 ľudí. Dnes nás čaká posledná, no o to viac zhovorčivá kryptocelebrita, Miguel Cuneta. Zakladateľ Satoshi Citadel Industries si dal záležať na tom, aby zodpovedal všetky otázky až do bodky. Ale viac už v dnešnom článku.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

Miguel Cuneta

1. Čo vás ako prvé zaujalo na blockchain technológii? Kedy to bolo a prečo?

O Bitcoine som počul už začiatkom roka 2013, ale nevenoval som tomu veľa pozornosti. Pripadalo mi to ako špekulácia a Ponzi schéma, tak som sa tomu otočil chrbtom. V októbri toho istého roka som však zmenil svoj názor. V televízii sa Bitcoinu zrazu začalo venovať veľa pozornosti, a preto som sa na to opäť pozrel. Ohúrilo ma to.

Svoj prvý Bitcoin som kúpil za cenu niečo nad 100 dolárov, aby som to bral vážnejšie a nielen ako nejaké hobby. A vtedy sa začala moja púť, v rámci ktorej som sa hlbšie ponoril do Bitcoinu a blockchain technológie. Už o pár mesiacov neskôr som spolu s priateľmi, ktorí mali rovnaké záujmy ako ja, založil svoju spoločnosť SCI Ventures. Sám totiž verím, že od čias vzniku internetu neexistoval väčší vynález a technologický pokrok, aký prinesie Bitcoin a blockchain.

2. Kedy si myslíte, že bude používať kryptomeny viac ako 50% Američanov na dennej báze?

Myslím, že nárast a popularita kryptomien v USA je fenomenálna. Veď keď si napríklad porovnáme spoločnosť Stock Brokerage Charles Schwab založenú už v 70. rokoch, ktorá má zhruba 11 miliónov používateľov, a Coinbase, ktorá má už viac ako 20 miliónov používateľov, tento trend vám musí byť úplne jasný. Rovnako aj pozornosť mladých ľudí je zameraná predovšetkým na kryptomeny ako vhodný druh investície. Domnievam sa, že zhruba do 3 až 5 rokov príde veľký boom, vďaka ktorému sa kryptomeny dostanú do povedomia všetkých ľudí.

Ja však pochádzam z Filipín, kde zo 100 miliónov ľudí iba 3 % majú kreditnú kartu a až 80 % všetkých ľudí sa nikdy nedostane k normálnemu finančnému systému. Takmer 10 miliónov Filipíncov pracuje v zahraničí a ročne pošle do svojej vlasti takmer 30 miliárd dolárov. Za transakcie však platia niekedy až 10 % poplatok. Práve preto je prínos pre Američanov a Filipíncov výrazne odlišný.

Filipíny však majú výhodu v tom, že až 70 % všetkých ľudí má prístup k internetu a aktívne využíva smartfóny (verte či nie, v Ázii je to najviac spomedzi všetkých štátov). A práve vďaka mobilným aplikáciám, internetu a kryptomenám by mohla nastať zmena na celom svete. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať, či bude práve táto zmena podmienená aplikáciami alebo sa kryptomeny dostanú medzi ľudí iným spôsobom.

3. O akom využití blockchainu sa hovorí až príliš málo a je veľmi podcenené?

Ľudia už od začiatku hovoria, že najväčšie využitie kryptomien, najmä blockchainu, je vo finančnom sektore. Tu sa treba naozaj zamyslieť nad tým, že za všetkým sú peniaze a práve ony „hýbu svetom”. Ak si teda Bitcoin a blockchain nájdu využitie práve vo finančnom sektore, možností je neúrekom. Dôvodom je, že celý finančný systém v dnešnej dobe je veľmi zastaraný, pomalý a až priveľmi závislý na middlemanovi.

Vo chvíli, keď na scénu vstúpili kryptomeny, vznikla tomuto zastaranému finančnému systému konkurencia, ktorá ho môže položiť na lopatky. Kryptomeny spôsobia také zmeny, že ďalšie generácie nikdy nepochopia, ako mohla jedna transakcia trvať viac ako pár hodín (prípadne až dní).

4. Aký tip by ste dali začiatočníkom v kryptosvete plnom nástrah a podvodných projektov?

Ja hovorím, že ľudia by mali investovať do vzdelania a nie do špekulovania. Cena Bitcoinu je v tomto sektore tou najmenej zaujímavou vecou. Vyhľadajte si svoje zdroje, ktorým budete veriť a učte sa čo najviac práve od nich. Na to, aby ste skutočne vedeli oceniť to, čo môže Bitcoin a blockchain priniesť, nepotrebujete diplom z ekonómie či informatiky.

Učte sa o technológii, používajte kryptomeny a sledujte, ako sa priamo pred vašimi očami rodí úplne nový finančný sektor. Preto je práve dnešok skutočne zaujímavým a vhodným časom na učenie sa a získavanie informácií o blockchain technológii. To, či sa do tejto ohromujúcej zmeny rozhodnete zapojiť alebo sa budete len prizerať, ako sa svet mení bez vás, je teda výlučne na vašom rozhodnutí.

5. Ak by ste všetky vaše financie mali investovať iba do jedného aktíva (zlato, striebro, cenné papiere, špecifická kryptomena…), do čoho by ste ich dali?

Ja sám som investoval hneď, keď som sa o kryptomeny začal poriadne zaujímať. Do svojej novej spoločnosti som investoval všetko, čo som mohol. Práve preto môžem zodpovedne povedať, že ak by som musel, 100 % svojich financií by som investoval práve do Bitcoinu.

Keď sa tak nad tým zamyslím, takmer celé moje portfólio tvorí vlastne iba Bitcoin, ktorý som akumuloval už od roku 2013.

6. Skúste nezáväzne povedať, kde vidíte blockchain ako taký o 10 rokov.

Svoju 10-ročnú predikciu som vyjadril už v jednom blogu. Bitcoin vždy používam ako štandard alebo meradlo, od ktorého sa odvíjajú ďalšie moje kroky. Práve kvôli tomu je extrémne dôležité, aby Bitcoin uspel. Ak totiž zlyhá, pre blockchain a kryptomeny ako také bude veľmi ťažké obhájiť svoju pozíciu. Ja však verím, že o 10 rokov budú kryptomeny niekoľkobiliónovým trhom, na ktorom budú úplne bežné ETF alebo regulované finančné inštitúcie rovnako, ako je tomu teraz v prípade zlata, striebra alebo iných komodít.

Či už priamo alebo nepriamo, blockchain bude využívať každá firma a spoločnosť. Peniaze budú registrované práve prostredníctvom neho. To, čo vo svojich sektoroch urobili Airbnb alebo Uber, blockchain urobí pre financie. Práve to je dôvodom, pre ktorý si život bez blockchainu nebudeme schopní ani len predstaviť. Kryptomeny, tokeny, blockchainy a pod. budú spojené s každodenným životom všetkých ľudí na planéte, hoci o tom možno vôbec nebudú vedieť.

Záver

Rozsiahlou spoveďou Miguela Cunetu sme ukončili náš seriál, v ktorom ste dostali 12 rôznych odpovedí na 6 otázok o blockchaine a budúcnosti kryptomien. Dúfame, že ste sa nimi nechali inšpirovať a pomohli vám vytvoriť si ku kryptomenám vlastný postoj. Na týchto 6 otázok si pokojne môžete odpovedať sami, o najzaujímavejšie odpovede sa neváhajte podeliť v našich komentároch.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
medium.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.