Bitcoin – aká bude jeho cena?

Kategorie: Novinky

Začnem definíciou:
Bitcoin je nezávislá decentralizovaná deflačná internetová mena, ktorá je vytvorená tak, aby ju nebolo možné ovplyvňovať. V sieti prebiehajú platby za minimálne alebo nulové náklady. A práve táto definícia z veľkej časti ovplyvňuje cenu Bitcoinu. Lepšie povedané, túto cenu ovplyvňujú nie celkom pravdivé informácie z tejto definície.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

Tento Článok nám poslal náš čitateľ Andrej. Ďakujeme!

Hrozby a problémy

Začnem teda od „minimálnych alebo nulových poplatkov“. To bola pravda, keď Bitcoin nebol rozšírený, ale dnes je poplatok za niekoľko centov. Dokonca koncom roka 2017 to bolo vo výške niekoľko EUR. Pri nulových poplatkoch by ste čakali dni a možno až týždne, kým by vašu transakciu sieť uskutočnila. Takže poplatky sú tu! Ak mienim poslať Bitcoiny v hodnote 100 EUR na druhý koniec sveta (Austrália, Čína, Rusko, USA…), tak tieto poplatky sú akceptovateľné a rýchlosť v porovnaní s bežnou bankovou transakciou neporovnateľne rýchlejšia.

Problém nastáva, ak si chcem za Bitcoiny kúpiť napr. jednu kávu: Ak pri kúpe kávy mám ešte zaplatiť poplatok vo výške niekoľkých centov, tak to už radšej zaplatím v hotovosti (nehovoriac o probléme rýchlosti potvrdenia mojej transakcie). Takže dospeli sme k tomu, že Bitcoin je na prevod peňazí dobrý, ale na platbu za tovary a služby je to už nedostačujúce. Bitcoin ako Western Union môže byť, ale ako VISA karta už nie (zatiaľ).
Tu vidíme, z akého ekonomického koláča si Bitcoin môže odkrojiť a z akého zatiaľ nie.

Ďalší problém je v možnosti ovplyvňovania. Aj keď je pravda, že zatiaľ nejaké veľké ovplyvnenie nebolo, predsa je tu hrozba, ktorá znižuje cenu. Veď predsa, čo ak prídem o všetky vložené peniaze? Bitcoin je predsa len batoľa a nikto nevie čo ho čaká.
Hrozbami, ktoré sú tu, ale cenu ovplyvňujú len minimálne, sú: 51% útok; chyba v kóde, ktorú si ešte nikto nevšimol; útok kvantovým počítačom…

Hrozby, ktoré sú tu, a dokonca už aj ovplyvnili cenu, sú tiež z tejto oblasti, aj keď si to väčšina ľudí ani neuvedomuje. Je to hlavne zákaz a rušenie búrz; hackerské útoky na burzy; zákaz používania Bitcoinu v nejakej krajine; rušenie bankových účtov pre firmy, ktoré obchodujú s Bitcoinom… Je zaujímavé, že aj napriek tomu, že tieto ovplyvňovania nie sú „pravé“(neovplyvňujú funkčnosť Bitcoinu alebo jeho sieť), majú omnoho väčší vplyv na jeho cenu.

Mohlo by vás zaujímať: Hackeri vykradli burzu Bithumb

A teraz k tomu, čo najviac ovplyvňuje cenu Bitcoinu

Skoro všetci si myslia, že Bitcoin je deflačná mena, ale to nie je pravda. Bitcoin nie je deflačná mena, Bitcoin je málo inflačná mena. Čo to znamená? Počet Bitcoinov neustále stúpa, takže pri rovnakom záujme by jeho cena klesla (to sa mimochodom aj teraz deje). Ukážme si to názorne, aby sme to lepšie pochopili:
Každých 10 minút vznikne 1 blok a s ním aj 12,5 BTC, za deň je to 144 blokov, čo je 1800 BTC.
1 deň = nových 1800 BTC
1 mesiac = nových 54000 BTC

Pri cene 5000 EUR za 1 BTC je to 270 000 000 EUR. Áno je to 270 miliónov EUR, ktoré treba mesačne dať do BTC, aby sa cena neznížila. A tu je pes zakopaný. Minulý rok sa zvýšil záujem o Bitcoin. Väčšina ľudí ho kúpila a už nepredáva, takže by jeho cena minimálne nemala klesať, ale klesá. Prečo? Väčšinou za to dajú zodpovednosť regulácii, alebo nejakej inej zlej správe. Pravda je však taká, že záujem sa znížil a ľudia už nie sú ochotní dávať mesačne vyše 1 miliardy do BTC, dokonca už nie sú ochotní dať ani 500 miliónov a vyzerá to tak, že nebudú ochotní dať ani 200 miliónov. Zvýšeniu ceny by pomohlo väčšie rozšírenie Bitcoinu, alebo zníženie inflácie (tá nastane niekedy v roku 2020).

Zhrnutie

Cenu určuje ponuka a dopyt. O ponuke vieme, že bude minimálne vo výške novovzniknutých BTC (ťažiari potrebujú fiat-menu, aby zaplatili elektrinu a iné náklady). Dopyt bude záležať od rozšírenia Bitcoinu a viere v lepšie zajtrajšky.

Osobne si myslím, že nás čaká obdobie, v ktorom Bitcoin zo svojej ceny ešte niečo stratí. Očakávam cenu 2000-5000 EUR s možnosťou poklesu pod 1000 EUR (ak nastane, neočakávam, že tam zostane dlho). Ďalší nárast ceny očakávam najneskôr v roku 2020, keď sa zníži ohodnotenie za nájdený nový blok. Tento nárast pravdepodobne začne už v druhej polovici roku 2019 a je viac ako isté, že maximálna cena bude vyššia ako 20 000 EUR za BTC (a keby to bolo viac ako 100 000 EUR za BTC, tak by som sa nečudoval).

Odporúčame: Predikcia: Cena Bitcoinu sa vyšplhá na 60 000 USD

Na záver už len formalitky. Aby som sa nedostal do problémov, tak všetko napísané je len môj osobný názor. Určite to nie je návod na investovanie! A samozrejme všetky vaše straty (pri investovaní), alebo vaše stratené zisky (pri neinvestovaní) sú len dôsledkom vášho rozhodnutia. Ja za nič zodpovednosť nenesiem.
17.6.2018 (1 BTC = 6552 USD = 5650 EUR)

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.