Poznáte základné rozdiely medzi security a utility tokenmi?

Novinky Poznáte rozdiely?
Poznáte rozdiely? Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos
BitmarketsKvakomat mobil

Vo svete kryptomien je potrebné neustále sa vzdelávať, pretože technológia sa hýbe závratným tempom vpred. Samotné kryptomeny ponúkajú nespočetne veľa možností, kde sa človek môže učiť. Od technického zamerania, cez bezpečnostné, až po ekonomické. Dnešný článok sa ale pokúsi zamerať viac na teóriu. Vysvetlí totiž základné rozdelenie tokenov. 

Security tokeny

Ak by ste sa snažili si preložiť „security,” tak vám takmer s určitosťou všetky prekladače napíšu slovenský ekvivalent – bezpečnosť. Avšak tu sa človek nemôže nechať pomýliť. Keď totiž hovoríme o takzvaných „security tokenoch,” myslíme tým tokeny predstavujúce akési akciové papiere kryptosveta.

Takéto vyhlásenie sa prvýkrát objavilo už v roku 2016, kedy sa SEC (Securities and Exchange Commision) vyjadril, že väčšina ICO by mala spadať do tej istej kategórie ako akciové papiere (security). Predseda SEC Jay Clayton si totiž myslí, že aj keď sa niečo nazýva token alebo minca, ale aj napriek tomu spĺňa charakteristiky security, tak by mal spadať to kategórie “security.”

Dôvod, prečo zastáva tento názor, vysvetlil nasledovne:

“Pokiaľ investor vloží finančnú čiastku do nejakého ICO a hodnota jeho investície narastie iba na základe toho, ako sa bude danej spoločnosti dariť, môže byť ICO považované za security.”

Na druhej strane, SEC môže mať aj iný dôvod, prečo by možno radi všetky ICO hodili do jedného vreca a považovali ich za security. Je to najmä preto, že securities podliehajú veľmi prísnym zákonom. Ak by sa teda oficiálne rozhodlo o tom, že ICO sa dajú vnímať iba ako securities, tak budú musieť byť tieto projekty veľmi regulované.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Utility tokeny

Utility tokeny alebo úžitkové/prínosné tokeny sú druhou najväčšou skupinou tokenov, ktoré môžeme na trhu nájsť. Mohli by byť definované ako tokeny, ktoré v budúcnosti umožnia prístup ku službe alebo produktu, ktorý bude kryptomenou ponúkaný.

Tieto kryptomeny by teda nemali byť vnímané ako investícia. Ak sa dodrží správny postup pri vývoji daných projektov, nikdy by nemalo prísť k situácii, v ktorej by tento token mohol byť označený ako security token.

Mohlo by vás zaujímať: Zaseknuté tokeny v hodnote pol miliardy dolárov 

Vinny Lingham, CEO Civicu si myslí, že v súčasnosti je niekoľko úspešných utility tokenov (samozrejme nezabudol napríklad na Civic samotný).

„Civic vytvoril jednu miliardu utility tokenov, ktoré vám umožnia prístup k verifikácii údajov zaoberajúcich sa identitou občanov. Toto všetko bude umožnené v decentralizovanom ekosystéme.

Tieto tokeny v danom systéme majú jednu z najcharakteristickejších vlastností peňazí. Fungujú ako jednotka zúčtovania (unit of account). Preto platí, že čím je väčšia sieť, tým má aj tento token väčšiu hodnotu, čo je zapríčinené aj maximálnym počtom tokenov. Okrem už zmieneného Civicu by do tejto kategórie mohli patriť napríklad Storj alebo Filecoin.

Záver

Ak by ste sa o tejto téme chceli dozvedieť viac, napíšete nám dolu do komentárov, či ju máme rozobrať ešte podobnejšie. Pochopenie rozdielu medzi utility tokenmi a security tokenmi vám totiž môže byť nápomocné napríklad pri výbere projektov, do ktorých máte v pláne investovať.

Zdroj: cointelegraph.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.