Veľryby sa prebúdzajú – Môžeme sa tešiť na zvýšenú volatilitu?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Za viac ako dekádu, odkedy je Bitcoin na scéne, sme si už na jeho pomerne veľkú volatilitu určite zvykli. O tom, že cenové akcie a skoky Bitcoinu naozaj „stoja za to,” nás presvedčilo najmä obdobie medzi septembrom 2017 a decembrom 2017, kedy došlo k obrovskému rastu ceny všetkých kryptomien. Naopak, rok 2018 sa niesol v znamení obrovských poklesov cien (80 % až 90 % pokles bol úplne bežný). Následne v roku 2019 Bitcoin zaznamenal slušný vzostup, v konečnom dôzledku však ostav v downtrende, čo sa potvrdilo aj vo februári tohto roka. Dá sa očakávať, že volatilita a veľké cenové skoky nás budú sprevádzať aj aj naďalej?

Veľryby sa prebúdzajú

Počet aktívnych veľrýb (peňaženiek s obrovským množstvom Bitcoinov – radovo ide o tisíce až desaťtisíce BTC) sa zvyšuje. Výskum spoločnosti Flipside Crypto naznačuje, že od začiatku roka došlo k zvýšenej aktivite hneď na niekoľkých peňaženkách takzvaných veľrýb. Väčšina z peňaženiek týchto veľrýb bola pomerne dlho neaktívna (obdobie medzi 6 – 30 mesiacmi).

Zvýšená aktivita na týchto peňaženkách preto určite vzbudzuje pozornosť. Prečo je to ale tak? Odpoveď je pomerne jednoduchá. Tisíc najväčších vlastníkov Bitcoin peňaženiek vlastní takmer štyri pätiny všetkých vyťažených Bitcoinov. Rovnako platí, že počet aktívnych Bitcoinov (pravidelne obchodovaných a používaných) vzrástol až o 40 % od začiatku roka.

Ak začnú ľudia s takým množstvom Bitcoinov obchodovať, ceny BTC začnú šalieť (čo v podstate už môžeme pozorovať). Výrazné výkyvy ceny nahor, ale aj nadol budú silnieť až do halvingu. Po ňom analytici cez leto očakávajú upokojenie trhu.

Príde zmena trendu?

Eric Stone, jeden z hlavných členov tímu Flipside Crypto, sa pre Bloomberg vyjadril nasledovne:

„Určite ide o zmenu trendu. Tá môže priniesť výraznejšie výkyvy cien, než sme doteraz videli. Už iba samotný fakt, že väčšina z týchto peňaženiek je opäť aktívna po tak dlhej dobe, nám dáva dôvod na to, aby sme zbystrili našu pozornosť. Skúste sa na to pozrieť takto. Po tom, ako sa aktivovali, nemáme dôvod veriť, že ostanú neaktívne ďalšie 2 roky.”

Čo to ale znamená pre kryptosvet?

S určitosťou nemôžeme povedať, že takéto správanie veľrýb potlačí cenu Bitcoinu – či už hore alebo dole. Avšak, ak sa pozrieme do minulosti, zistíme, že vždy, keď prišlo k podobnému prebudeniu veľrýb, tak volatilita naozaj nabrala na obrátkach. Aj keď väčšinou išlo najmä o býčie pohyby (a teda rast ceny smerom hore), nemôžeme vylúčiť ani možnosť pokračujúceho downtrendu s prípadne ešte väčším prepadom.

Záver

Čo si pre nás veľryby prichystali? Volatilitu. Teda, s veľkou pravdepodobnosťou sa to dá očakávať. Akonáhle sa totižto niekto rozhodne či už nakúpiť alebo predať 1 000 a viac BTC, tak to s cenou Bitcoinu na burze poriadne zakolíše. Buďte preto veľmi opatrní, najmä ak obchodujete na dennej báze. Veľryby by totižto mohli mať moc zmeniť situáciu na trhu s Bitcoinom, ale aj ostatnými kryptomenami, pomerne rýchlo a nečakane. A práve vtedy oni zarábajú najviac.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku.

Čo čítať ďalej?

McAfee nazval Bitcoin bezcenným! Po novom si obľúbil a ospevuje tieto 3 kryptomeny

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.