[Osobnosť] Jaroslav Dušek – 5 dohôd, ktoré zmenia váš život k lepšiemu

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Milí čitatelia, prinášame vám ďalší zo série odpočinkových článkov o zaujímavých osobnostiach. Minule sme sa venovali Billovi Gatesovi a pokúsili sme sa objasniť, čo stojí za jeho zbohatnutím. Dnes sa kvôli vyváženosti zameriame na nepeňažné aspekty bohatstva, na rozvoj vlastnej osobnosti a na to, ako lepšie vychádzať s ostatnými i so sebou samým. Jaroslav Dušek je svojrázna osobnosť českej divadelnej a filmovej scény, vie majstrovsky a presne používať slovo a doslova priťahuje ostatných ľudí. Tiež s nimi veľmi dobre vychádza. Tieto vlastnosti iste stoja za pozornosť, preto sa zameriame na to, čím sa vo svojom živote riadi, teda na toltécke učenie o tzv. dohodách.

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Predtým, než sa dozviete viac, chceli by sme vás o niečo požiadať. Dajte nám v komentároch vedieť, či máte záujem o pokračovanie tohto článku. Chceme vám ponúkať iba taký obsah, ktorý vás zaujíma.

Jaroslav Dušek

Najprv krátke predstavenie. Jaroslav Dušek patrí k tomu najlepšiemu na českej hereckej scéne. Zahral si v známych filmoch ako Vráť sa do hrobu, Pelíšky, Musíme si pomáhať, Želary, Pupendo a v mimoriadnych seriáloch Dokoláč či Pustina. Na YouTube kanále divadla Kampa si môžete zdarma pozrieť záznamy totálne improvizačného predstavenia Malá vizita, kde bez akejkoľvek prípravy či naučených rolí vystupuje s dlhoročným kolegom a kamarátom Pjérom la Šé’zom, ktorý je okrem iného taktiež psychológom.

Za zmienku určite stojí taktiež rozhlasový blok Duše K, ktorý sa už od roku 2010 zabýval taktiež na divadelnom javisku. Jaroslav Dušek tu využíva svoje schopnosti na to, aby divákom (resp. poslucháčom) predstavil rozmanitých hostí z rôznych oblastí ľudskej činnosti, ktorí sa prichádzajú podeliť o svoje poznanie a spravidla taktiež odpovedajú na otázky divákov.

Jaroslav Dušek s hosťom – beseda Duše K

Päť dohôd

Uzavreli ste množstvo dohôd s ostatnými i sami so sebou o tom, kto ste, čo cítite, čomu veríte a ako sa máte správať. Toto pojatie, ktoré vychádza z učenia bájnych Toltékov (obyvateľov štátneho útvaru v oblasti stredného Mexika predkolumbovskej Ameriky) a ktoré bolo po dlhé roky pred cudzincami utajené, spísal vo svojich knihách (Štyri dohody, Piata dohoda) Don Miguel Ruiz.

Podľa Toltékov má každý človek svoj osobný sen, ktorý sa však kvôli rôznym strachom a falošným názorom môže premeniť v nočnú moru, pokiaľ to dopustíme. Ako príklad uvádza stav, kedy si človek vytvorí (resp. príjme za svoj) akýsi obraz dokonalosti, ktorý však nemôže nikdy dosiahnuť, čo vedie k donekonečna sa opakujúcemu ubližovaniu sebe samému. Taký človek odmieta prijímať sám seba, ale i druhých akí sú a snaží sa preto zakryť svoje pravé ja. Dohoda prameniaca zo strachu, v tomto prípade z odmietnutia, človeka zbavuje jeho osobnej energie a robí mu zo života peklo.

Účel nových dohôd

Účelom štyroch dohôd (resp. piatich) teda je, aby sme sa postupne zbavili dohôd založených na strachu a nahradili ich novými. Každá negatívna dohoda blokuje časť našej energie, ktorá sa nám uvoľní, ak takú dohodu zo svojej mysle odstránime. Prijatie týchto dohôd môže byť pomerne náročné a každý na to nemusí byť pripravený. Snáď aj preto sa Jaroslav rozhodol odovzdávať toto poznanie s humorom. Na motívy Štyroch dohôd s kolegami vytvoril úžasné rovnomenné divadelné predstavenie, ktorého záznam si môžete vyhľadať na internete.

Pozitívne dohody

  • Prvá dohoda: Nehrešte slovom („Mierte slovom presne”),
  • Druhá dohoda: Neberte si nič osobne,
  • Tretia dohoda: Nevytvárajte si žiadne domnienky,
  • Štvrtá dohoda: Vždy robte všetko, ako najlepšie dokážete.
  • Piata dohoda: Buďte skeptickí, ale načúvajte.

Záver

Jaroslav Dušek nás môže inšpirovať svojim humorom, otvorenosťou srdca a láskavým postojom k životu i k ostatným ľuďom. Zároveň je to úžasná osobnosť na svojom mieste, robiaca presne to, na čo bola nepochybne predurčená. Za jeho svojráznym a láskavým postojom stojí z veľkej časti práve toltécke učenie o dohodách, ktoré hovorí, že je treba zo svojej mysle odstrániť určité nežiaduce dohody (akési škodlivé programy – vírusy) a nahradiť ich niekoľkými prospešnými dohodami.

Ak si prajete pokračovanie tohoto článku, tak nám to prosím napíšte do komentárov dole pod článkom. Ďakujeme. V budúcom dieli by sme sa mohli detailnejšie zamerať na jednotlivé dohody.

Naše najnovšie video:

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/
https://www.csfd.cz/
http://www.divadlokampa.cz/
http://www.divadlokampa.cz/
https://cs.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.