Veľké zmeny na DeFi trhu – Uniswap

0

DeFi sektor aj v novembri pokračuje v raste. V tomto ekosystéme je dnes uzamknutých viac než 14 miliárd dolárov. To je obrovský rozdiel oproti necelým 700 miliónom z januára 2020. V posledných dvoch mesiacoch bola na prvom mieste decentralizovaná burza Uniswap, ktorá ako prvá prekonala tri miliardy. Rastu tohto DEXu z veľkej časti pomohli masívne odmeny pre poskytovateľov likvidity na štyroch najväčších obchodných pároch. To však skončilo a Uniswap sa poriadne prepadol.

Môže vás zaujímať: EXPERT blog: Čo sa stane, až Bitcoin dosiahne ATH? Takto sa zmení svet v roku 2021

Po skončení yield farmingu na Uniswape konkurenčné DEXy ucítili príležitosť a snažia sa prilákať investorov

Pred tromi dňami sme vás informovali, že UNI farming skončil. Za posledné dva mesiace poskytovatelia likvidity na štyroch najväčších obchodných pároch – WBTC/ETH, DAI/ETH, USDC/ETH a DAI/ETH, dostávali okrem poplatkov aj UNI tokeny. V priebehu dvoch mesiacov sa medzi týmito štyrmi poolmi rozdelilo až 5 miliónov UNI.

defipulse

Po skončení podporného programu z Uniswapu zmizlo viac než 50% likvidity. Kapitalizácia burzy v priebehu jedného dňa klesla z troch miliárd na $1,5 miliardy a aktuálne je to „iba“ $1,3 miliardy. To z Uniswapu robí piaty najväčší projekt na trhu, no veľmi rýchlo môže klesnúť ešte nižšie a upadnúť do zabudnutia.

Konkurencia totiž nespí a ostatné DEXy sa teraz snažia prilákať poskytovateľov likvidity. Sushiswap nedávno oznámil podporu presne pre tie štyri obchodné páry, ktoré donedávna podporoval Uniswap. S miliardovou likviditou je na šiestom mieste a dýcha bývalému lídrovi trhu na krk.

Samotný UNI token však na koniec yield farmingu zareagoval pozitívne a za posledný týždeň jeho hodnota vzrástla o 33%.

1h UNI/USD - Coinbase
1h UNI/USD – Coinbaseuniswap

Komunita okolo Uniswapu navrhuje nový podporný program

Budúcnosť Uniswapu teraz vyzerá všelijako, no komunita sa nevzdáva a vytvorila návrh na obnovenie podpory pre štyri zmieňované páry. Tentokrát však poskytovateľom likvidity poskytne polovičné odmeny. Ak sa návrh schváli, v priebehu jedného mesiaca sa rozdistribuuje ďalších 1,25 milióna UNI tokenov – približne 4% súčasnej zásoby mincí v obehu.

Je však otázne, či návrh prejde schvaľovacím procesom. Od septembra, keď burza prešla do plne decentralizovaného módu, sa objavili dva návrhy, no ani jeden nezískal potrebných 40 miliónov hlasov.

Sledujte nás na facebooku, pretože vás rozhodne budeme informovať o ďalšom priebehu Uniswap drámy.

Americké masmédiá spustili koordinovaný útok proti Bitcoinu! Vytiahli zase tie isté argumenty

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre