V roku 2023 sa európanom s kryptomenami zmení život. Aké zmeny nás čakajú?

Novinky Kryptomeny a regulácia MiCA.
Kryptomeny a regulácia MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Ivan Marc/
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Regulácie digitálnych aktív sú pre kryptomeny hlavnou témou v roku 2023. Podľa správy Financemagnates, má MiCA vstúpiť do platnosti až v nasledujúcom roku a cieľom je odstrániť regulačné nedostatky vyplývajúce z rozdielov medzi kryptomenami a tradičnými finančnými aktívami.

Kryptomeny budú rozdelené do kategórií

Slovensko sa ako člen Európskej únie nevyhne zmenám vyplývajúcim z nového regulačného rámca MiCA. Preto by mal zbystriť pozornosť každý fanúšik kryptomien. Regulačný rámec bude rozdeľovať kryptomenové aktíva do troch skupín:

  • tokeny s odkazom na aktíva (ART – stablecoin krytý kombináciou viacerých aktív)
  • tokeny elektronických peňazí (EMT – stablecoin viazaný k fiatu 1 ku 1)
  • všeobecná skupina obsahujúca ďalšie kryptomenové aktíva

MiCA bude klásť dôraz na krytie stablecoinov a na kapitálové požiadavky na emitentov a emisné limity. Zameraná bude predovšetkým na stablecoiny a centralizované burzy. Na druhej strane nepokrýva všetky aspekty webu 3.0. Napríklad NFT ostávajú nedotknuté kvôli množstvu nástrojov, ktoré môžu byť vlastnené. Rovnako sa regulácia nedotkne ani sektoru DeFi. Viac sa o novej regulácii môžete dočítať v článku Regulácia MiCA klope na dvere. Kryptomeny čaká v Európe dôležitý moment.

Regulácia kryptomien je nevyhnutná.

Regulácia kryptomien je nevyhnutná. Zdroj: shutterstock.com/Vitalii Vodolazskyi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

CBDC ako nástroj centralizácie

Regulácia kryptomien nie je ani zďaleka jediná oblasť digitálnych aktív, na ktorú sa musia Slováci pripraviť. Neminie nás totiž ani zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). Problémom je, že digitálna mena centrálnej banky by mohla slúžiť ako mocenský nástroj kontroly obyvateľstva a prísneho dohľadu nad každou transakciou. V extrémnom prípade je možné zneužiť CBDC na špehovanie a cenzurovanie.

Zároveň reprezentujú presný opak toho, čo predstavujú kryptomeny, pretože sú plne centralizované. Najhoršie na tom je, že ľudia nebudú mať na výber a budú musieť tieto zmeny akceptovať. Európa ale nie je lídrom CBDC a digitálne meny sa prevažne zavádzajú v Ázii. Tomuto trendu sa ale s vysokou pravdepodobnosťou nevyhneme ani my. Viac sa o tejto téme dočítate v článku Negatívnej zmene sa nevyhnú ani Slováci. CBDC sa nezastaviteľne blížia.

Európska únia prostredníctvom regulačného rámca môže stanoviť svetový trend, pretože čoskoro bude existovať komplexný rámec pre kryptomeny, platný pre najväčšie ekonomiky sveta. Okrem toho sú pripravované už ďalšie regulácie, ktoré budú nasledovať rámec MiCA. Zdá sa, že vstupujeme do novej éry, ktorá zásadne ovplyvní životy každého majiteľa kryptomien v Európe.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: Problémy ohlasuje veľká kryptomenová banka. Bitcoin reaguje poklesom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.