Kazachstán Mining Bitcoin
Kazachstán Mining Bitcoin, zdroj: www.shutterstock.com/Mehaniq

Ťažba Bitcoinu v Kazachstane nie je taká jednoduchá, ako sa zdalo. Krajina zaznamenala tento rok veľký prílev ťažiarov, ale ak sa problémy s funkčnosťou siete a stabilnou energiou nevyriešia, bude potrebné brať výrazne vyššie dane od minerov.

Masívna „migrácia“ minerov najväčšej kryptomeny z Číny do susedného Kazachstanu prispela k energetickej kríze, ktorú prezident tejto stredoázijskej krajiny navrhol riešiť pomocou jadrovej energie.

Mohlo by ťa zaujímať: Analýza MATIC – cena sa odrazila od kľúčového supportu. Kde je ďalší target?

Kazachstan má problémy s energiou

Ministerstvo energetiky v Kazachstane oznámilo 8-percentný nárast domácej spotreby elektrickej energie v priebehu roku 2021 práve vďaka ťažiarom kryptomien. Do krajiny sa nasťahovalo najmenej 87 000 ťažobných zariadení od čínskych spoločností. Pripomíname, že tento rok sa čínska komunistická vláda rozhodla celoplošne zakázať ťažbu kryptomien.

Výrazný nárast dopytu viedol k deficitu elektrickej energie a prispel k nespoľahlivým dodávkam energie, uvádza Kazakhstan Electricity Grid Operating Company. Prezident Tokayev sa nedávno o tejto téme vyjadril na vládnom stretnutí. Osobne si myslí, že vybudovanie jadrovej elektrárne pomôže zmierniť „momentálny chaos v elektrickej infraštruktúre“ krajiny.

„Ak sa na túto tému pozrieme z dlhodobého hľadiska, je očividné, že budeme musieť urobiť nie veľmi nepopulárne rozhodnutie, a to vybudovať jadrovú elektráreň.”

Si začínajúci alebo stredne pokročilý obchodník? V našej komunite traderov ti obchodovanie na burze pôjde ľahšie. V skupine nájdeš analýzy, denný update trhu, signály a, samozrejme, kompletné video návody od základov až po profesionálne obchodné systémy. Iba do konca tohto mesiaca v Black Friday 50 % zľave. 

»»»Chcem objednať členstvo v zľave!«««

Mining v Kazachstane sa bude ešte intenzívne riešiť

Prezident Tokayev priamo neobviňuje ťažiarov Bitcoinu. Avšak uznáva, že sa nedarí sledovať všetkých a tak približne 1,5 miliardy USDv čistých príjmoch zdanené tak skoro nebudú. Nedostatok energie už dokonca prinútili jednú ťažiarenskú spoločnosť (Xive) opustiť Kazachstan. Didar Bekbau, spoluzakladateľ Xive, na twitteri zdieľal, že musel zrušiť prácu spoločnosti z dôvodu výrazne obmedzenej dodávky elektrickej energie.

„Je trochu smutné, že sme museli vypnúť našu ťažobnú farmu v južnom Kazachstane. Posledná várka ťažobných zariadení je pripravená na odoslanie. Toľko práce za tým všetkým, no nádeje sú zničené. Riziko práce,“ zverejnil CEO spoločnosti XIVE.

Kazachstan ostal momentálne domovom pre približne 50 registrovaných ťažobných spoločností.

Čítaj ďalej: Záujem o metaverzové projekty neustále rastie – potvrdzuje to projekt Decentraland s novým ATH!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance