Zástupca guvernéra v „Bank of England”, Sir Jon Cunliffe, varuje, že kryptomeny nás pre rýchly rast približujú ku katastrofe v rámci globálnej finančnej stability, keďže sa rýchlo integrujú do tradičného finančného systému. Vyzýva regulačné orgány, aby teraz podnikli kroky.
Predstaviteľ Bank of England má obavy
Sir Jon Cunliffe, zástupca guvernéra v Bank of England sa nedávno vyjadril na tému Bitcoinu a kryptomien v televízii BBC.
Varoval, že všetky kryptomeny vrátane Bitcoinu sa blížia k tomu, aby sa stali hrozbou pre globálnu finančnú stabilitu najmä pre ich rýchly rast.
Mohlo by ťa zaujímať: Litecoin (LTC) je odteraz akceptovaný všade tam, kde je akceptovaná VISA!
Cunliffe povedal: „Môj úsudok je taký, že kryptomeny v súčasnosti nie sú rizikom finančnej stability. Avšak rastú veľmi rýchlo a čím ďalej, tým viac sa integrujú do tradičného finančného systému. Volatilita kryptoaktív by sa mohla čoskoro preliať na tradičné trhy. Vyzývam regulačné orgány, aby prijali opatrenia. Regulátori a zákonodarcovia o tom musia začať operatívne a seriózne začať uvažovať.”
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Krypto nie, CBDC áno. Nečakané…
V júli tohto roku Cunliffe povedal, že kryptoaktíva nie sú také veľké, že by spôsobili riziko finančnej stability, a nie sú hlboko prepojené so stálym finančným systémom. No dnes svoj názor mení.
Taktiež poukázal na to, že spoločnosti ako Meta (Facebook) spúšťajú svoje vlastné stablecoiny (Diem). „Prichádzajú noví hráči, ktorí nie sú banky. To sa týka najmä niektorých veľkých technologických spoločností, ktoré začali vydávať svoje vlastné platobné prostriedky. Myslím si však, že tradičný bankový systém tak skoro nepredbehnú,” domnieva sa Cunliffe.
Predstaviteľ banky taktiež varoval, že kryptomeny by sa mohli zrútiť pre nedostatok vnútornej hodnoty a vysokej cenovej volatility. Vyzýva však regulačné orgány, aby urýchlene zakročili.
Zástupca guvernéra pre finančnú stabilitu tiež okomentoval digitálne meny centrálnej banky (CBDC): „Dôvodom, prečo by sme mali zvážiť a prečo aktívne skúmame zavedenie digitálnej britskej libry, je to, že spôsob, akým žijeme a spôsob, akým obchodujeme, sa neustále mení a vyvíja” dodal predstaviteľ banky.
Čítaj ďalej: Bývalý generálny riaditeľ Citi: Každá veľká banka čoskoro adoptuje kryptomeny!