Umelá inteligencia je nebezpečná. Toto nám skutočne hrozí

Novinky Takto nás ohrozuje umelá inteligencia
Takto nás ohrozuje umelá inteligencia. Zdroj: shutterstock.com/sdecoret/Miha Creative
BitmarketsBitmarkets

Dron, ktorý bol riadený umelou inteligenciou „zabil” svojho ľudského operátora v simulovanom teste, ktorý údajne zorganizovala americká armáda, ktorá ale popiera, že k simulácii vôbec došlo. Podľa správy News Sky, umelej inteligencii (AI) mal operátor prekážať v dosiahnutí cieľa misie. Je ale dôležité poznamenať, že žiadny reálny ľudský život nebol v ohrození a išlo len o simuláciu.

„Systém si začal uvedomovať, že aj keď občas identifikoval hrozbu, ľudský operátor mu povedal, aby túto hrozbu nezneškodnil. Čo teda urobil? Zabil operátora, pretože mu táto osoba bránila dosiahnuť svoj cieľ,” povedal plukovník letectva Tucker „Cinco” Hamilton počas summitu Future Combat Air & Space Capabilities v Londýne.

Po vyzvaní umelej inteligencie aby nezabila operátora začala ničiť komunikačnú vežu, ktorú operátor používal na komunikáciu s dronom, aby mohol dosiahnuť cieľ misie. Vo vyhlásení pre Insider americké letectvo poprelo, že by sa takýto virtuálny test uskutočnil. Plukovníkove komentáre boli údajne vytrhnuté z kontextu a mali ostať neoficiálne.

Bude nás umelá inteligencia ovládať?

Bude nás umelá inteligencia ovládať? Zdroj: shutterstock.com/Blue Planet Studio

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Umelá inteligencia môže zachraňovať životy, ale aj…

Tak ako každá nová technológia aj umelá inteligencia má svoje výhody ale aj nevýhody. Rozdiel oproti iným technologickým pokrokom je, že umelá inteligencia môže v istom bode prekonať ľudskú inteligenciu, čo sa už v podstate začalo diať. Dokáže zachraňovať ľudské životy, no existujú stále väčšie obavy, že sa ich môže aj zbavovať.

Už skôr varoval verejnosť aj Elon Musk, ktorý vyhlásil, že umelá inteligencia predstavuje pre civilizáciu doposiaľ najväčšie riziko. Jeho vyjadrenie je obzvlášť paradoxné, keďže sám investoval do AI milióny dolárov. Dokonca vyhlásil, že plánuje vytvoriť novú gigantickú spoločnosť zaoberajúcu sa AI.

Jedným z najväčších rizík pre budúcnosť civilizácie je umelé inteligencia. Projekt ChatGPT dosiahol veľký pokrok a schopnosti, no s tým prichádza aj veľké nebezpečenstvo,” uviedol Elon Musk na svetovom vládnom summite v Dubaji.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bude nás ovládať AI?

Umelá inteligencia môže priniesť do sveta ľudí mnoho nevýhod, ako napríklad narastajúcu nezamestnanosť, zaujatosť alebo lenivosť ľudí. Firmy alebo dokonca aj úrady by v budúcnosti mohla ovládať AI, čo by v podstate znamenalo, že ba nás riadila. Prístup k internetu jej navyše poskytne informácie o všetkom a všetkých. V prípade, že sa viac zaujímate o túto tému, odporúčame vám prečítať si článok Toto je 7 skutočne desivých faktov o umelej inteligencii.

Mohlo by ťa zaujímať: Táto technológia je budúcnosť ľudstva – Čo všetko dokáže umelá inteligencia?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.