Toto je 7 skutočne desivých faktov o umelej inteligencii

Titulky Desivé fakty o umelej inteligencii
Desivé fakty o umelej inteligencii. Zdroj: shutterstock.com/pathdoc/Miha Creative
BITmarkets BITmarkets

Umelá inteligencia je v súčasnosti iba v samotnom zrode. Okrem plnenia úloh, ako napríklad napísať text alebo analyzovať dáta, nič extra nedokáže. Napriek tomu existujú spoločnosti, ktoré sa živia tvorbou a predajom služieb umelej inteligencie. Veľa firiem je za tieto benefity ochotných zaplatiť tisícky eur, pretože dokáže nahradiť drahšiu prácu ľudí, respektíve ich čas.

Na opačnej strane prináša aj nevýhody, z ktorých sa neskôr v prípade zneužitia, môže stať vážny problém pre ľudstvo. A to aj napriek tomu, že pôvodný zámer a koncept nebol zlý. Zo všetkých negatívnych faktov sme vybrali 7 najhorších, ktoré môžu predstavovať vážne riziko pre nás.

Dezinformácie

Najväčší problém, hlavne pre chat botov je v súčasnosti to, že okrem údajov z internetu nemajú ako inak overiť fakty. Pokiaľ budú na internete vychádzať články, že kráľovná Alžbeta II ešte stále žije a nezomrela, tak bude presne rovnako odpovedať. V tomto prípade bude musieť zasiahnuť ľudská ruka.

To predstavuje ďalšie riziko, pretože vlastník celej služby môže rovnako, ako zmeniť nepravdivú informáciu na pravdivú, urobiť presne naopak.

Manipulovateľnosť

Veľmi podobné je to aj v prípade manipulovateľnosti. V prípade ChatGPT už teraz vieme bota donútiť napísať, čo chceme. A pokiaľ veľa ľudí mu bude zadávať rovnaké, nepravdivé informácie, vieme zmeniť význam jeho odpovedí na otázky. Jednoducho ho naučíme odpovedať tak, ako chceme. Takto vieme napríklad z vraha urobiť, dobrého človeka, ktorý zachraňoval životy. Okrem informácií, ktoré mu poskytnú ľudia a internet, nemá ako overiť, či skutočne zabil daný človek ľudí alebo pomáhal na charitatívnych akciách.

Nezamestnanosť

Často sa začína rozoberať téma AI a nezamestnanosti. V tomto prípade závisí hlavne od toho, akým smerom a do akej pokročilej fáze sa dostane umelá inteligencia. Pokiaľ jej rozvoj bude väčší ako ľudský, o niekoľko rokov môže nahradiť niektoré pracovné pozície a začne vznikať nezamestnanosť.

To bude problém hlavne pre štáty, ktoré budú musieť živiť nepracujúcich ľudí z daní pracujúcich. Z výhody šetrenia času a peňazí sa tak môže stať nakoniec presný opak a na trhu práce, v horšej možnosti v celej ekonomike, nastane kríza. Systém založený na práci AI a vysokej nezamestnanosti nebude dlhodobo udržateľný.

Môže narastať nezamestnanosť

Môže narastať nezamestnanosť. Zdroj: shutterstock.com/tuaindeed

Lenivosť

Ľudia si môžu začať zvykať, že celú prácu urobí za nich AI. Či už za zamestnancov alebo aj študentov škôl, ktorí vlastne nebudú počas štúdia nič iné robiť, len zadávať práce od učiteľov do online programov, ktoré za nás vyriešia zadania a domáce úlohy. Svet sa môže stať oveľa viac nudný a ľudia pohodlnejší.

Už teraz firmy vyvíjajú umelú inteligenciu, ktorá dokáže automatizovať celé firemné procesy.

Závislosť

V horšom prípadne môžu byť niektorí ľudia na AI závislí. Napríklad sa celý deň budú rozprávať s botmi. Ľudia začnú byť viac asociálni a nebudú sa skoro vôbec rozprávať. Možno tento problém nebude u celej populácie. Ale minimálne u jednotlivcov, ktorí sú introverti miesto toho, aby sa snažili viac zoznamovať s ľuďmi, sa budú uberať týmto smerom. Ešte menej budú nadväzovať kontakty.

Ľudia môžu byt závislí na umelej inteligencii

Ľudia môžu byt závislí na umelej inteligencii. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Zneužitie

Umelá inteligencia sa neskôr môže dať zneužiť. Napríklad v armáde. Ten, kto bude mať najdokonalejšie systémy, môže začať mať pocit, že vie ovládnuť celý svet. Od vzniku ľudstva sa našlo niekoľko desiatok ľudí, ktorý vyvíjali systémy a zbrane na postupné ovládnutie ľudstva. Aj keď sa zatiaľ jedná iba o science-fiction, tak aj táto hrozba sa nedá vylúčiť.

Dopad na životné prostredie

Na spracovanie veľkého množstva dát treba ohromný výkon, ktorý bude potrebný na neustály chod AI. Už teraz je aplikácia ChatGPT tak využívaná, že často musíte čakať na čakacej listine, aby ste sa dostali do aplikácie. Aby všetko mohlo bez problémov fungovať, tak budeme potrebovať veľké dátové centrá a servery.

Podľa štúdie trénovanie jedného modelu AI vygeneruje 300 000 kg emisií CO2. 

Ako narábať s umelou inteligenciou

Produkty, ktoré nám ponúka umelá inteligencia už teraz prinášajú pre nás veľké benefity. Sami sme v redakcií za pomoci AI napísali celý článok, s našim čiastočným zásahom. Dokonca nám dokáže vytvárať obrázky alebo analyzovať veľké množstvo dát, ktoré by sme my museli spracovávať desiatky hodín. Účtovníctva a firmy určite v budúcnosti ocenia, ak sa podanie daňového priznania, založenie účtovníctva a celej správy prenesie na AI. A to sme vymenovali len niekoľko zaujímavých možností využitia.

Ako sme ale spomenuli, žiaľ dá sa očakávať aj zneužite. Napríklad chat botovi ChatGPT vieme poskytnúť nepravdivé informácie o danej osobe, ktoré bude následne odpovedať dopytujúcim sa osobám.

Ak by mu veľa ľudí poskytovalo informácie, že zem je plochá a nezasiahne ľudská ruka, tak bude pri každom dopyte, či zem je guľatá alebo plochá odpovedať, že zem je plochá. Pretože okrem dát z internetu nemá viac možností ako overiť fakty a oddeliť ich od mýtov.

Prečítaj si aj: Táto technológia je budúcnosť ľudstva – Čo všetko dokáže umelá inteligencia?

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.

Najčítanejšie články

1

Táto krajina je novým Chorvátskom. Turistov vábi lacnými službami i azúrovým morom

2

Moderný supermarket má vážne problémy. Prečo tam nikto nenakupuje?

3

Veľká slovenská banka úplne ruší platobné karty Visa. Dotkne sa to aj vás?

4

Obrovské prekvapenie. V maličkej slovenskej obci vyrastie nové nákupné centrum

5

Sociálna poisťovňa chystá zmeny. Všimnú si ich všetci Slováci

PR články

Aký výkon má obchodovanie s veľkými dátami s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT? ATPBot má odpoveď

PR články | 24. mája 2024

PR článok ATP Bot. Nedávno ATPBot oznámil, že teraz podporuje všetkých používateľov Binance, Kraken a Coinbase, aby mohli implementovať automatické obchodovanie s umelou inteligenciou prostredníctvom API, čím používateľom poskytuje viac príležitostí na obchodovanie s kryptomenami.

ATP Bot obchoduje s AI