Elon Musk vydal dôležité varovanie: Čaká nás veľká kríza nehnuteľností

Kategorie: Novinky, Titulky
Elon Musk a nehnuteľnosti
Elon Musk a nehnuteľnosti. Zdroj: shutterstock.com/canadastock/Kathy Hutchins

Generálny riaditeľ SpaceX a Tesly Elon Musk nedávno varoval verejnosť pred trhom nehnuteľností, ktorý údajne čakajú neľahké časy. Podľa správy News Bitcoin vysvetlil, že komerčné nehnuteľnosti sa potápajú a ďalšie by mali nasledovať hodnoty domov. Strata dopytu po komerčných nehnuteľnostiach spôsobuje na druhej strane rast dopytu po rezidenčných nehnuteľnostiach.

Status Elona Muska na Twitteri je reakciou na rizikového kapitalistu Davida Sacksa, ktorý založil Craft Ventures. V posledných dňoch komentoval trh s nehnuteľnosťami, na čo reagoval Elon Musk svojim vyjadrením.

Sacks rozoberal účinky vysokých úrokových sadzieb z nulovej hodnoty na 5 %, pričom očakáva prehlbujúcu sa krízu s troma fázami: banková kríza, kríza komerčných nehnuteľností a kríza vládneho dlhu. Domček z karát by sa tak v poslednej fáze krízy rozpadol.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Cenový šok sa zatiaľ nekoná

Trh nehnuteľností zažíval aj na Slovensku masívny nárast cien, ktorý na prelome rokov 2022 a 2023 narazil na vrchol. Podľa správy denníka Pravda, ceny nehnuteľností budú pokračovať v poklese aj po zvyšok roka. Dôvodom je predovšetkým znížený dopyt z dôvodu predražených úverov, za čo môže vysoká základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB).

Zatiaľ k výraznému cenovému pádu, ktorý by pripomínal bublinu na realitnom trhu vo svete, nedošlo. Je ale pravdepodobné, že rast úrokových sadzieb ešte neskončil. Očakáva sa, že ECB zvýši základnú sadzbu ešte dvakrát po sebe o 0,25 % zo súčasných 3,75 % na konečných 4,25 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Ceny nehnuteľností budú naďalej klesať

To následne spôsobí, že ceny nehnuteľností budú pokračovať v poklese v priebehu najbližšieho roka, no cenový šok by nemal byť výrazný. Ak ale dôjde k neočakávanej menovej politike, výraznejší rast úrokových sadzieb by mohol predražiť hypotéky natoľko, že ceny nehnuteľností by sa prudko prepadli.

Na ceny hypoték ale vplývajú aj narastajúce hrubé marže komerčných bánk, ktoré zvyšujú náklady na pôžičky nad rámec základnej úrokovej sadzby. Tempo rastu marže prekonalo tempo rastu úrokových sadzieb, čo spôsobilo rekordné zisky bánk aj na Slovensku.

Mohlo by ťa zaujímať: V týchto lokalitách získate byt za stále primeranú cenu. Najhoršie je na tom Bratislava