Rakúsko kryptomeny dane
Rakúsko kryptomeny dane, zdroj: www.shutterstock.com/lunopark

Náš západný sused Rakúsko a miestne orgány naznačili zámer zdaňovať zisky z investícií do digitálnych aktív a kryptomien rovnako, ako tie z akcií a dlhopisov.

Očakáva sa, že takýto krok zvýši dôveru a prístup ku kryptomenám, ktoré sa v Rakúsku, ako aj všade vo svete, stávajú čím ďalej tým viac populárne.

Mohlo by ťa zaujímať: Centrálne banky majú strach: Rusi sa kryptomien tak skoro nedočkajú – prichádza ale digitálny rubeľ!

Zdaňovanie kryptomien bude spravodlivé

Vo Viedni tvrdia, že aktívne bojujú za rovnaké zaobchádzanie s investíciami do kryptomien ako s ostatnými aktívami. Seriózne sa zvažuje uplatnenie rovnakých daní na kryptomeny a podobné digitálne aktíva ako na zisky z tradičných akcií. Rakúsko má v úmysle zaviesť tieto opatrenia ako súčasť širšej daňovej revízie, ktorá sa má prijať na jar budúceho roku.

Rakúske ministerstvo financií vo vyhlásení poznamenalo, že ,,v súčasnosti neexistuje rovnováha, pokiaľ ide reč o regulácii kryptomien v porovnaní s akciami.” Nový daňový rámec krajiny bude prvým v Európskej únií. Ten zabezpečí spravodlivé podmienky pre investorov so všetkými aktívami.

„V priebehu daňovej reformy podnikneme krok smerom k rovnakému zaobchádzaniu, s cieľom znížiť nedôveru a predsudky voči novým technológiám a kryptomenám,“ vyhlasujú úradníci.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Rakúsko napreduje

Viacerí politici opisujú tieto regulácie ako nevyhnutný krok pri sprístupňovaní finančných produktov súvisiacich s kryptomenami. ,,Nie sme priekopníkmi len v Rakúsku, ale aj v celej Európe,” uviedol rakúsky minister financií Gernot Blümel.

Podľa dokumentu má daňová povinnosť nadobudnúť účinnosť už 1. marca 2022 a bude sa vzťahovať iba na kryptomeny zakúpené po 28. februári 2021. Budú vystupovať pod nazvaním „nové aktíva“. Na druhej strane kryptomeny, ktoré boli získané predtým, tzv. „staré aktíva”, nebudú podliehať novým daňovým pravidlám.

Čítaj ďalej: Slovinsko sa pripravuje na zmeny – aké budú v krajine dane z kryptomien?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Kostur

Keď nemám žiaden daňový doklad že som vlastnil kryptomenu a predal som ju, ako to mám zdaniť, len tak tresnút čísla do daňového priznania ?

Ľuboš Kovár

Ked nemáš, tak ani daňový úrad nebude mať ľahké sa dostať (neznamená, že to nevie), treba sa ale poriadne zamyslieť a pozrieť si všetky peňaženky. Na chybu sa pri daňovej kontrole nebude dať vyhovoriť. Alebo si najlepšie rozpamätať kde a koľko mincí som mal.

Rudolf II.

…Alebo si najlepšie rozpamätať kde a koľko mincí som mal….
Aj tie čo som prerobil….?