Kryptomeny a EÚ
Kryptomeny a EÚ. Zdroj: Shutterstock, Ink Drop

Jednou z najdiskutovanejších tém vo svete kryptomien je regulácia. Digitálne meny sa za pár rokov dostali na výslnie. Svetové vlády ich začínajú akceptovať a preto je na čase riešiť otázku regulácie. Dôležité však je, čo chcú samotní ľudia.

Môže ťa zaujímať: Bitcoin sa stane oficiálnou štátnou menou El Salvádoru už 7. septembra 2021!

Európania uprednostňujú vlády

Pred nedávnom sa uskutočnil prieskum, ktorý si dával za cieľ zistiť pohľad obyvateľov Európy na regulácie kryptomien. Na otázky odpovedalo až 31 000 respondentov z 12 krajín. Až 60 % Európanov uprednostňuje ich vlastné domovské krajiny pred EÚ.

Regulácie? Áno, ale nie z EÚ

Medzi najväčších odporcov regulácie zo strany EÚ, je Holandsko a Estónsko s takmer 80 %. Najnižší odpor bol zaznamenaný v Španielsku, Poľsku a Lotyšsku s 50 %. Určite stojí za zmienku, že vysoké percento respondentov je za vytvorenie národných digitálnych mien. To je obrovská možnosť pre získanie menovej nezávislostí od EÚ. Medzi najväčších zástancov tejto problematiky patrí Taliansko, Grécko a Estónsko.

Prečítaj si tiež: Ako zásadne zmení cenu prípadné schválenie bitcoinového ETF?

K téme sa vyjadril aj Dimitar Lilkov, výskumný pracovník Centra Wilfrieda Martensa pre európske štúdie v Bruseli:

„Ak by sa krajiny ako Grécko alebo Holandsko rozhodli pre národnú digitálnu menu odlišnú od eura, znamenalo by to s určitosťou vyčlenenie z eurozóny. A to sa nestane.“

Európa musí kryptomeny regulovať čo najskôr

Prieskum jasne ukázal, čo si myslia Európania. Nechcú, aby kryptomeny reguloval Brusel. Kryptomeny musia zostať pod taktovkou samotných krajín.

Opačným názorom sa prezentoval šéf francúzskej centrálnej banky, Francois Villeroy de Galhau:

„Či už ide o digitálne meny alebo platby, my v Európe musíme byť pripravený konať tak rýchlo, ako to bude potrebné, inak riskujeme narušenie našej menovej suverenity. Musím však zdôrazniť naliehavosť. Nezostáva nám veľa času, regulácie musia prísť do jedného či dvoch rokov.“

Ak EÚ nevezme regulácie pod svoje krídla, bude ohrozená medzinárodná výkonnosť eura.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Páči sa vám tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdete na našom facebooku. Dajte nám like a dostávajte spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.