Slovinsko dane kryptomeny
Slovinsko dane kryptomeny, zdroj: www.shutterstock.com/Allexxandar

Slovinsko plánuje uplatniť zákon o kryptomenách a navrhuje 10 percentnú daň z konverzií fiat mien na kryptomeny a taktiež platieb uskutočnených v kryptomenách.

Môže ťa zaujímať: Kvôli týmto chybám väčšina ľudí prerobí na kryptomenách – Ako sa im vyhnúť?

Slovinsko podľa všetkého čakajú zmeny

Návrh Ministerstva financií zmerať vzťah investorov ku kryptomenám prichádza takmer mesiac po tom, ako Finančná správa Slovinskej republiky navrhla 10 percentnú daň na rôzne aktivity súvisiace s kryptomenami.

Ak slovinský zákonodarcovia schvália tieto zákony o dani z príjmu, bude to znamenať, že nový zákon uvalí 10 percentnú daň na každú konverziu z fiat meny na kryptomenu a taktiež na platby uskutočnené kryptomenami. Spodná hranica pre daňovú povinnosť bude stanovená na 15 000 eur za kalendárny rok. Investori, ktorí sa zmestia do tohto limitu, budú oslobodení od daní z kryptomien.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Euro zostáva oficiálnym platidlom

Návrh zákona bude vyžadovať, aby slovinskí občania vypočítali daň tak, že vypočítajú hodnotu kryptomeny v reálnom čase a v čase spätného odkúpenia a akvizície. Investori budú taktiež musieť zaplatiť 25 percentnú daň z nerealizovaných ziskov výpočtom cenového rozdielu počas nákupu a predaja kryptomien.

Slovinský návrh zákona o kryptomenách bude ale obmedzený a nákup bežných tovarov či služieb za kryptoaktíva nebude možné. Euro, samozrejme, bude naďalej jediným oficiálnym platidlom. Očakáva sa, že návrh ministerstva bude prijatý do 10. novembra tohto roka a zákon nadobudne platnosť od 1. januára 2022.

Jednotlivcom, ktorí nebudú dodržiavať svoje daňové povinnosti, bude uložená pokuta od 250 EUR do 5 000 EUR.

Zaujímavým faktom je, že Európa, a to najmä severný a západný región, od 1. júla 2020 do 1. júna 2021 zafixovali viac ako 1 bilión dolárov v digitálnych aktívach. Tieto regióny tak predstavovali až 25 % celosvetovej aktivity, píše sa v správe Chainalysis research.

Čítaj ďalej: Daň z kryptomien – Návod ako na to, tipy, porovnanie – 2021

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre