Novembrové prezidentské voľby boli poriadne napäté a únavné. Obrovský súboj demokratov s republikánmi mal dohru na súdoch a Trump od samého začiatku obviňoval svojho súpera z falšovania hlasov. Vyjadrenia amerického prezidenta však nakoniec ostali iba v teoretickej rovine a na súde sa nič nedokázalo.

Finálne rozhodnutie padlo včera po tom, čo prišli výsledky z prepočítavania hlasov v štáte Michigan. Neobjavili sa žiadne sfalšované volebné lístky, nehlasoval ani jeden mŕtvy človek a nepotvrdili sa ani správy o tom, že Trump dal všetky pravé volebné lístky označiť špeciálnym blockchainovým vodoznakom.

Prečítajte si: Môžeme veriť dôkazom o podvodoch v amerických prezidentských voľbách?

Trump sa zaprisahal, že bude pokračovať vo svojej snahe, naďalej bude spochybňovať legitímnosť amerických volieb. Na Twitteri však taktiež ohlásil, že dodrží protokol a svoj tím inštruoval, aby asistoval pri predávaní moci novozvolenému prezidentovi.

Trump však Bidenovi pripravil poriadny oriešok. FEDu zakázal vydávanie núdzových pôžičiek, čím v podstate zastavil oživovanie americkej ekonomiky. Pomstil sa tak nie len svojmu politickému súperovi, ale celej krajine.

Čo sa zmení po odchode Trumpa z Bieleho domu?

USA tak vstupujú do obdobia prechodu z Trumpovho na Bidenov kabinet, ktorý so sebou prinesie obrovské zmeny. Jednou z prvých bude vstúpenie USA do Parížskej dohody – iniciatívy, v ktorej sa väčšina krajín sveta zaviazala k obmedzeniu vypúšťania emisií a znečisťovania našej planéty.

Taktiež sa očakáva, že Biden zmierni napätie medzi USA a Čínou a vytvorí komunikačné kanály, aby bolo možné deeskalovať prípadné vojenské konflikty v Juhočínskom mori. Trump za posledné štyri roky výrazne poškodil čínsku a americkú ekonomiku zavádzaním tarifov a porušovaním pravidiel voľného obchodu. Taktiež cielene zaútočil na najväčšie čínske technologické spoločnosti. Najväčšou obeťou týchto praktík bol výrobca smartfónov Huawei.

Nová monetárna politika a komunistické črty Bidenovaj administratívy

Nie všetko je však tak zelené, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Ekonómovia sa obávajú dopadu novej monetárnej politiky na svet. Bidenova administratíva sa v nasledujúcich rokoch pokúsi zaviezť niekoľko zmien, ktoré výrazne zhoršia postavenie amerického dolára vo svete. Neobmedzené tlačenie peňazí je jednou z nich.

Viac sme o neobmedzenom Quantitative Easingu napísali v tomto článku: Je toto zázračný všeliek pre ekonomiku alebo cesta do pekla? Quantitative Easing a FED

V tomto roku sme mohli sledovať, ako ekonomika reaguje na znehodnocovanie dolára. FED za posledných 11 mesiacov do obehu pustil viac než osem biliónov (8000 miliárd) dolárov. Výsledky boli šokujúce. Akcie veľkých amerických firiem zaznamenali rekordný rast aj napriek kríze, rekordnému rastu nezamestnanosti a bankrotovaniu malých podnikov. Najbohatší ľudia na svete hlásia najväčšie zisky v histórii. Niektorí, ako napríklad Elon Musk, zdvojnásobili svoj majetok.

S&P 500
S&P 500

Priepasť medzi bohatou vrstvou a obyčajnými ľuďmi v USA nikdy nebola väčšia a zatiaľ čo väčšina obyvateľstva živorí, zopár vyvolených na tom všetkom profituje. Americká vláda v mene zachraňovania ekonomiky zachránila majetky najbohatších ľudí a vlastných inštitúcií a Biden v tom bude pokračovať.

USA a Európa sú prepojené. je teda viac než pravdepodobné, že tieto zmeny veľmi rýchlo dorazia aj k nám. Doláre a eurá už nie sú bezpečné. Moźno aj preto v poslednej dobe tak rýchlo rastie Bitcoin. Bitcoin 20x znásobí svoju hodnotu! Tvrdí insider zo sveta zlata

Viac sa o tom všetkom budeme baviť zajtra o 20:00 na streame, tak sa nezabudnite pripojiť. Prihláste sa na odber kanálu BitLink, nech vás neujde naše video-spravodajstvo.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.