Desivé! Trump sa chce pomstiť celej krajine – Zastavil oživenie ekonomiky USA

1

Trumpova vláda chce ukončiť právomoci Federálneho rezervného systému USA (FED) v oblasti núdzových požičiek. Má podniknúť mimoriadne kroky na zablokovanie rezervných fondov pre budúcu štátnu pokladnicu Bidena.

Ohrozenie ochranných mechanizmov Fedu pred skončením pandémie hrozí destabilizáciou častí úverového systému. Na konci roka dôjde k pozastaveniu poskytovania pôžičiek pre spoločnosti, a miestne samosprávy.

Trumpova administratíva sa snaží čo najviac oslabiť hospodárske oživenie počas odchodu z domu. Ministerstvo financií tiež nariadilo predsedovi Fedu, Jayovi Powellovi, vrátiť nevyužitú časť účtu vo výške 454 miliárd dolárov, schválenú Kongresom počas marcového prepadu trhu.

Zostáva zhruba 250 miliárd dolárov, ktoré by sa mohli rozšíriť na úverový trh pod vedením Joe Bidena. Politika stabilizácie trhu Fedu však bola spolitizovaná. Tento krok ukončí podnikové úverové programy, ktoré boli na jar mimoriadne úspešné pri obnove fungovania trhu.

Federálny rezervný systém vydal žalobné vyhlásenie, v ktorom varuje, že kompletné núdzové riadenie je aj naďalej nevyhnutné ako poistka pre ekonomiku.

Ide tak o neopodstatnené a ideologické rozhodnutie ministerstva financií. Je povinnosťou Fedu túto žiadosť odmietnuť.

Čítajte tiež – EXPERT blog – 4 dôvody, prečo Bitcoin do 7 dní dosiahne historické maximum

Fed si ponecháva nástroje menovej politiky

Fed si zachováva svoje právomoci v oblasti menovej politiky a môže nakupovať ďalšie dlhopisy americkej štátnej pokladnice. V tejto chvíli ide ale o tupý nástroj, pokiaľ sa nezúčastní agresívnej fiškálnej expanzie, ktorú sa republikánsky senát zaviazal zablokovať.

Fed je znepokojený tým, že sa zvýšia ceny aktív bez toho, aby sa pomohlo reálnej ekonomike, čo prehlbuje sociálnu nerovnosť.

Fed však potrebuje povolenie od štátnej pokladnice, aby prekročil svoj bežný mandát. To aj bolo udelené okamžite počas paniky koncom marca.

Nastupujúca Bidenova administratíva bude môcť obnoviť právomoci Fedu podľa článku 13 koncom januára. Kľúčové predmetné pôžičky sú však zakotvené v počiatočnom financovaní Kongresom.

Republikáni však nemajú v úmysle financovať keynesiánsku expanziu Bidena a je pravdepodobné, že si udržia kontrolu nad Senátom. Je tak malá šanca, že sa úverové nástroje Fedu oživia.

Senátor Patrick Toomey uviedol, že núdzové úverové zdroje už nie sú potrebné, keďže je dostatok likvidity. Tvrdí, že nikdy nebolo zámerom Senátu, aby Joe Biden mohol byť schopný použiť zvyšné prostriedky na záchranu platobne neschopných štátov a miestnych samospráv.

Fed môže byť nútený zvýšiť kvantitatívne uvoľňovanie, aby vyrovnal stratu svojich úverových nástrojov. Ekonomika sa môže zamotať, ak prídu vakcíny, no k rozšírenému očkovaniu ešte stále ostávajú mesiace. Medzitým sú malé firmy pod obrovským tlakom a dlhodobá nezamestnanosť pretrváva. Fiškálne stimuly sú absolútne nevyhnutné, ale šanca, že sa to skutočne stane, ustupuje. Ostáva iba surová menová politika.

Jediný spôsob, ako byť ziskový je vytvoriť si obchodnú stratégiu – Toto vám pomôźe

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Tirex

Každý vie, že život na dlh donekonečna nie je možný a také rozhadzovanie šialencov by som ani ja nepodporoval. Čo tak napisat článok, ako sa safari u nás od kedy je tu ta „hnusoba“. Odporúčam zistit bežné ročné prijmy/výdavky štátneho rozpočtu a zamerať sa na zneužívanie núdzového stavu bez výberového konania (opäť blizkym firmám), kde sa prideľujú štátne zákazky vo veľmi zaujímavej sume, týka sa to SR. Ešte dodám že vďaka „pandémii“ a likvidovania ekonomiky budu príjmy podstatne nižšie. Narazam nato, že ani za tejto vlády sa slubovana transparentnosť a hospodárne využitie našich zdrojov nemení, skôr naopak.

Last edited 1 month ago by Tirex