rezervy zlata, zlato

Po dekáde kvantitatívneho uvoľňovania prichádzajú do módy opäť rezervy zlata. Podľa Holandskej centrálnej banky ak nastane kolaps celého ekonomického systému, zlaté rezervy môžu byť primárnym palivom pre naštartovanie svetovej ekonomiky. Nastal čas pripravovať sa na najhoršie?

Rezervy zlata môžu obnoviť globálnu ekonomiku

Centrálne banky po celom svete v posledných mesiacoch zvyšovali nákupy zlata. Zlato bolo vždy súčasťou portfólia centrálnych bánk, ale aktuálne sa jeho význam zvyšuje. Zlato je dnes príťažlivé najmä ako zabezpečenie proti inflácii a bublinám založených na nadmernej likvidite. Zjednodušene, zlato sa najväčšmi cení vo svete plnom neistôt.

Holandská centrálna banka nedávno tiež vydala komentár týkajúci sa zlatých rezerv. Podľa nej práve rezervy zlata majú potenciál naštartovať globálnu ekonomiku, keď sa celý systém zrúti. Vtedy sa od dna odrazíme vďaka zlatu:

„Ak sa celý systém zrúti, zlaté rezervy môžu slúžiť ako záruka začínajúca od nuly.“

– Holandská centrálna banka.

Rezervy zlata: V ich nákupe vedie Rusko a Turecko

V tomto roku doposiaľ najväčšmi skupovali zlato centrálne banky Ruska a Turecka. Obe krajiny majú skúsenosti s nestabilitou a významnou infláciou. Turecko v súčasnosti zažíva nestabilný kurz, Rusko si zas stále pamätá hyperinfláciu po páde Sovietskeho zväzu. Je možné, že práve negatívne časy sú motiváciou týchto krajín pre nákup zlata. Alebo ich nákup zlata súvisí so súčasnou geopolitickou situáciou?

V roku 2019 rastie dopyt po zlate aj Bitcoine

Zaujímavosťou je, že Rusko aj Turecko sú relatívne priateľské nielen voči zlatu, ale aj voči kryptomenám. Okrem toho obe krajiny hosťujú viaceré krypto-komunity.

Žeby sa zlato a kryptomeny vzájomne dopĺňali? Kým Bitcoin je z hľadiska trhových cien volatilnejší, je tiež oveľa pohyblivejší oproti zlatu. Bitcoin je vhodný na uskutočňovanie globálnych platieb a umožňuje presúvanie významných finančných prostriedkov do aj zo zahraničia. Zlato zas ponúka stabilitu a udržuje hodnotu. Nečudo, že sa zistilo, že dopyt po zlate aj Bitcoine sa zvyčajne zhoduje.

Čo si myslíte o zlatých rezervách centrálnych bánk? Mali by sme sa k nim vrátiť? Alebo sú už minulosťou?

Čo čítať ďalej?

Banka JP Morgan má problém – V jej trezoroch sa našlo „nelegálne zlato“

Zdroj:
bitcoinist.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance