Ethereum je najlepšia kryptomena
Ethereum je najlepšia kryptomena. Zdroj: shutterstock.com/Natali _ Mis/Steve Heap

Keď sa niekto rozhodne vstúpiť do sveta kryptomien, väčšinou pozná iba bitcoin a ostatné digitálne meny mu nič nehovoria. V skutočnosti ale existujú mnohé kryptomeny, ktoré ponúkajú lepšie riešenia, no napriek tomu bitcoin ťaží z prvenstva. Práve ethereum, ako najväčší altcoin na svete, by mohol spĺňať všetky požiadavky súčasne.

Inteligentné zmluvy

Vďaka inteligentným zmluvám poháňaných na ethereu, máme možnosť nasadzovať do procesov decentralizované riešenia, na rozdiel od bitcoinu, ktorý slúži predovšetkým iba na platenie. Prispieva tomu aj DeFi so svojimi decentralizovanými aplikáciami (Dapps). Najlepšie na tom je, že limity nie sú jasne stanovené a jediná požiadavka je mobilné zariadenie s internetom.

Je možné prenášať akúkoľvek hodnotu po celom svete bez tretej strany a cenzúry. Môžete vlastniť rôzne aktívum bez potreby byrokracie a to len vďaka inteligentnej zmluve postavenej na ethereu a rovnako je možné ethereom aj platiť. Výhodou je, že všetky tieto údaje na ethereovom blockchaine nemôžu byť vymazané žiadnou autoritou.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Cenová výkonnosť

Cenová závislosť medzi ETH a BTC vyjadrená pozitívnou koreláciou je v čase písania článku, podľa údajov CoinMetrics, vysoká a nachádza sa na úrovni 0,9. To znamená, že ethereum momentálne kopíruje bitcoin z 90 %.

Ak sa ale pozrieme na cenový vývoj počas bullrunov zistíme, že ethereum dosahuje vyššiu ziskovosť ako bitcoin. Na grafe nižšie vidíme pár ETH/BTC, kde jasne vidieť, že rastúci cyklus kryptomien spôsobil niekoľko násobné zhodnotenie ETH voči BTC dvakrát po sebe. V prípade, že sa zaujímate aj o aktuálnu analýzu ceny etherea, odporúčame vám prečítať si článok Ethereum je časovaná bomba. Čo spôsobí jeho rast?

Ethereum verzus bitcoin
Ethereum verzus bitcoin. Zdroj: TradingView

Nie je ani zďaleka jednoduché nájsť kryptomenu, ktorá má vysokú kapitalizáciu a dosiahla extrémne zisky minimálne dva bullruny po sebe v porovnaní s bitcoinom. Na túto tému sme nedávno napísali článok, kde rozoberáme práve kryptomeny, ktoré sa oplatí v ďalšom bullrune držať.

Popularita siete ethereum

Podľa onchain dát od spoločnosti Glassnode, adresy s nenulovým zostatkom rastú lineárne už niekoľko rokov a dosahujú v čase písania článku počet viac ako 95 miliónov. Rovnako rastie aj percento ponuky v inteligentných zmluvách na hodnotu 26,83 %, čo jasne hovorí o obrovskom využití v sieti.

Dôvodov na to, prečo je ethereum tá najlepšia kryptomena, by sme vedeli nájsť omnoho viac, no cieľom bolo ukázať tri hlavné, pričom každý je úplne z inej oblasti.

Mohlo by ťa zaujímať: Vitalik Buterin navrhuje dôležité vylepšenia – ethereum čaká svetlá budúcnosť