Odvrátená stránka regulácií kryptomien – môžu ich pochovať?

Novinky Regulácie kryptomien budú prísnejšie
Regulácie kryptomien budú prísnejšie. Zdroj: shutterstock.com/Kevin McGovern/Andrey_Popov
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Regulácie kryptomien budú v najbližšom období témou číslo jedna, keďže udalosti z roku 2022 tento proces urýchlili. Väčšinou vás informujeme o tom, že sú nevyhnutné a v konečnom dôsledku môžu kryptomenám aj pomôcť. Podľa najnovšej správy od Econintersect, ale regulácie majú aj svoju odvrátenú stránku.

Regulácie nie sú novinka

Digitálne aktíva čoraz viac pozitívne korelujú s tradičnými financiami, a preto je nevyhnutné ich kontrolovať. Do istej miery to zasahuje do decentralizácie sektoru, no blockchainy samy o sebe fungujú bez tretích strán. Všeobecne platí, že regulácie môžu pomôcť adopcii, ktorej v ceste stojí predovšetkým vysoká volatilita.

Pod reguláciou si môžeme predstaviť dve hlavné oblasti:

  • predpisy proti praniu špinavých peňazí (AML)
  • poznaj svojho zákazníka (KYC)

Tieto predpisy sú už dávno zavedené a vôbec sa nejedná o budúcu víziu. Burzy už dávno vyžadujú KYC, bez ktorého nie je možné obchodovať a dokonca sa musíte opakovane dookola verifikovať. Nie je preto žiadnym prekvapením, že od marca 2020 dochádza k masívnemu odlivy kryptomien z centralizovaných búrz.

Bitcoin: odliv z búrz

Bitcoin: odliv z búrz. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Aká je odvrátená stránka regulácií?

Často rozoberanou témou sú aj stablecoiny, ktoré budú predmetom regulácie MiCA. Tá prinesie nové prerozdelenie kategórií kryptomien a zameriavať sa bude okrem stablecoinov aj na burzy. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku V roku 2023 sa európanom s kryptomenami zmení život. Aké zmeny nás čakajú?

Na internete sa môžete dočítať o mnohých nevýhodách regulácií a že to odporuje zmyslu kryptomien. Čo je ale ich skutočne odvrátená stránka? Je to niečo čo vidíme už niekoľko rokov. Čoraz viac ľudí si necháva kryptomeny pre seba a prestávajú dôverovať inštitúciám a obchodným platformám.

Výsledkom je, že ochota obchodovať kryptomeny klesá a mnohí hľadajú riešenia mimo prísnych jurisdikcií. V jednej krajine je možné kryptomenami platiť dane, na druhej strane na Slovensku máme jedno z najhorších zdanení kryptomien vôbec, ak nie to najhoršie. Viac sa o návrhu na zníženie daní z kryptomien na Slovensku môžete dočítať v našom rozhovore s poslancom NRSR Petrom Cmorejom.

Preto sa veľa obchodníkov uchyľuje buď k nepriznaniu príjmu z kryptomien alebo presúvajú svoje aktivity do iných krajín. Regulácie by preto mohli spôsobiť masívny presun kapitálu na základe toho, kde je aké obmedzenie a v konečnom dôsledku to môže spôsobiť zatváranie búrz a zníženú likviditu.

Prečítaj si tiež: Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.